Kuleba: AB Konseyi, Ukrayna'ya 31 milyon avroluk güvenlik yardımı sağlayacak

Güvenlik
Ömer Kaya
03 Aralık 2021, 16:16
Ömer Kaya
03 Aralık 2021, 16:16

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Konseyi’nin yeni oluşturulan Avrupa Barış Fonu çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Kuleba, Avrupa Birliğinin (AB), Ukrayna’ya savunma alanında güçlendirme ve barışa katkı amacıyla 31 milyon avroluk yardım yapacağını duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, AB Konseyinin Ukrayna’ya 31 milyon avroluk savunma ve güvenlik desteğinde bulunacağını duyurdu. Bakan Kuleba, Ukrayna diplomasisinin bu sonuca ulaşmak için ısrarla ve sistematik bir şekilde çalıştığını kaydetti. Bakan Kuleba, “Yardım paketi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin potansiyelinin dört alanda geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için maddi ve teknik yardım sağlanmasını içerecek: tıp, mayın temizleme aracı, lojistik, siber güvenlik gibi askeri tıbbi ünitelerin finansmanı. Bunlar için 31 milyon avroluk hibe, 36 ay içinde verilecek.” ifadelerini kullandı. Ukrayna ile AB arasındaki ilişkilerin stratejik doğasını bir kez daha gösteren bu adımı takdir ettiğini de sözlerine ekledi.

KULEBA: RUSYA’NIN EYLEMLERİ, AB’YE YÖNELİK SALDIRIDIR

Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi toplantısının ardından Rusya’nın saldırgan eylemleri ile ilgili açıklamada bulundu. Kuleba, toplantı kapsamında, Riga’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki eylemlerinin aynı zamanda Avrupa’ya yönelik bir saldırı olduğunu vurguladı. Kuleba, “Rus askerlerinin konumları, Kremlin’in Ukrayna’ya karşı yeni askeri operasyonu için olası hazırlıklara işaret ediyor.” dedi.

Ayrıca Kuleba, Rusya’nın “işgal hazırlıklarını gizlemek” için Kıyiv’i “provokasyon düzenlemek, Minsk anlaşmalarının ihlal etmek ve Donbas’ta askeri saldırı düzenlemekle” suçladığını belirtti. Bakan Kuleba, Kıyiv’in silahlı çatışmaya diplomatik çözüm istediğini yineledi.