KTMM üyesi Eskender Bariyev'den Kırım Tatar halkını koruma çağrısı

23 Mart 2020, 18:14

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, dünyada yayılan koronavirüs salgını nedeniyle, Kırım Tatar halkına seslenerek tüm güvenlik önlemlerine uymaya davet etti.

Yayınladığı videoda Kırım Tatarlarının koronovirüs salgını ile ilgili durumu küçümsememesi gerektiğine dikkat çeken Bariyev, “Durum ciddi. Siz de bunu ciddiye alın. Tüm dünyada salgın hakkında yoğun araştırmalar yapılıyor ancak koronavirüse karşı ne tedavi ne de aşı geliştirildi. Şimdilik sadece virüsün yayılmasını yavaşlatabilir ve böylece bilim insanlarına ilaç ve aşıyı geliştirmeleri için zaman kazandırabiliriz.” dedi.

KIRIM HASTANELERİNE AŞIRI YÜKLEME OLABİLİR

Kırım’ın işgalci yönetiminin salgının yarımadada yayılmasıyla ilgili gerçek bilgileri açıklamadığını vurgulayan Bariyev, “İşgal edilen Kırım’da sağlık sistemi zayıf ayrıca Sovyetler Birliği komünist rejiminin sefil bir kopyası olan işgalci yönetim, gerçek durumu gizliyor. Binlerce kişinin katıldığı toplu etkinlikleri düzenleniyor. Muhtemelen, koronavirüs tespit edilen ve hastalığı ağır geçiren birçok hasta kısa sürede hastanelere akın ederse, Kırım hastaneleri aşırı yüklenecektir.” diye kaydetti.

“VİRÜSÜN BİR KİŞİDEN DİĞER KİŞİYE BULAŞMA RİSKİNİ AZALTMALIYIZ”

Kırım Tatar yakınlarını ve halkını korumaya davet eden Bariyev, “Biz sayımız az olan bir halkız, her hayat ve her insan bizim için çok önemli. Bizim görevimiz halkımızın arasında virüsün yayılmasına izin vermemek. Bu görevi yerine getirirken hayati önem taşıyan şeye odaklanmalıyız; elimizden geldiği kadar sivil hayatımızı sınırlamalıyız. İnsanları tehdit edebilecek, bir veya birkaç kişiye zarar verebilecek her şeyi şimdilik sınırlamalıyız. Virüsün bir kişiden diğer kişiye bulaşma riskini azaltmalıyız.” dedi.


Kırım
Kırım Tatarları
KORONAVİRÜS
tedbir
Bunlara da bakın: