KTMM üyeleri Hollandalı siyasetçilerle görüştü

Güncel
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 10:22
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 10:22

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyeleri, Hollandalı milletvekilleriyle ve Hollanda’nın Demokratlar 66 (D-66) Partisi üyeleriyle bir araya geldi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan KTMM üyesi Gayana Yüksel görüşmenin KTMM’nin Kıyiv ofisinde düzenlendiğini belirtirken, “Misafirlerimizi, Kırım ile ilgili sorunlar ilgilendiriyordu ve sohbetimiz çok kapsamlı aynı zamanda bilgilendiriciydi. Kırım’daki genel durum, Kırım’ın geri alınması için atılması gereken adımlar ve olası strateji, önümüzdeki yıllarda Kırım Tatar halkının durumu ile ilgili tahminler, dünyadaki Kırım Tatar diasporası konusu, Kırım sorununun Avrupa ve diğer uluslararası örgütlerdeki etkileşimi ve lobisi ele alındı.” diye bildirdi.

Ayrıca Yüksel, Avrupa Birliği (AB) enstitülerinin Ukrayna’yı desteklemeyi amaçlayan ve Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar halkıyla ilgili kararları kabul etmesinin ardından, alınan kararların uygulanmaması konusu tartışıldı.

Öte yandan Hollanda Parlamentosunda 19 milletvekili bulunan Demokratlar 66 Partisi üyeleri, görüşme sırasında partilerinin her zaman Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği ve insan haklarını savunduğunu garanti etti.