KTMM üyeleri, Fransa'nın Kıyiv Büyükelçisi ile bir araya geldi

10 Aralık 2019, 01:10

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyeleri İlmi Ümerov, Riza Şevkiyev, Eskender Bariyev ve Gayana Yüksel, Ukrayna’da Fransa Büyükelçisi Etienne de Poncins ile bir araya geldi. 

KTMM Başkanı Refat Çubarov’un aktardığı bilgilere göre, düzenlenen görüşme 2019 yılının ağustos ayında göreve başlayan Etienne de Poncins’un, Kırım Tatar temsilcileriyle gerçekleştirdiği ilk görüşme olma niteliğini taşıyor.

Görüşme sırasında Büyükelçi Etienne de Poncins, KTMM Başkanı Çubarov’a, Paris’te Normandiya Dörtlüsünün Buluşması ile aynı günde bu görüşmenin gerçekleştirilmesinin çok sembolik bir anlam ifade ettiğini bildirdi. 

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ VE AKTİVİSTLERE UYGULANAN BASKI KONUŞULDU

Geçici işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatar aktivistlere karşı uygulanan baskı konuşuldu. Ayrıca, taraflar siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna toprak bütünlüğünün korunması ve işgal edilen toprakların geri alınmasının yolları konusunda bir müzakere gerçekleştirdi. 

KIRIMOĞLU, UKRAYNA KONUSUNDA ULUSLARARASI MÜZAKERELERİN ÖNEMİNİ VURGULADI

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna konusunda uluslararası müzakereler gerçekleştirilmesinin önemini belirtti. Özellikle Kırım ve Donbas’ın Ukrayna’ya geri dönmesi için Ukrayna’nın güvenliği ve toprak bütünlüğünü kefil eden 1994 yılında imzalanan Budapeşte Muhtırası iştirakçilerine müzakere meydanı yaratılmalı diye konuştu. 

İŞBİRLİĞİ YAPILMASI KONUSUNDA ANLAŞMA YAPILDI

Görüşme sırasında KTMM üyeleri Büyükelçi ile gerçekleştirdikleri konuşmada, Fransa’nın ileride de Kırım konusunda Ukrayna’yı destekleyeceği, insan hakları ve dünyada siyasi istikrar sağlanmasını savunacağını ümit ettiklerini ifade etti.

Görüşmenin sonunda taraflar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Ukrayna’daki Fransa Büyükelçiliği arasında sistematik bir işbirliği yapılması üzerinde anlaştılar.

Bunlara da bakın: