KTMM, Ukrayna'nın yerli halkları kanunun uygulanmasını yetkililerle görüştü

Haberler
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 21:21
Anife Bilal
09 Ağustos 2021, 21:21

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri, Dünya Yerli Halklar Günü vesilesiyle Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko ile bir araya geldi. Görüşmede “Ukrayna Yerli Halklarına Dair” yasanın uygulama yolları konuşuldu.

Bugün, 9 Ağustos’ta Dünya Yerli Halklar Günü kaydediliyor.  Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla KTMM üyeleri, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko ile Ukrayna Etnik Politikası ve Vicdan Özgürlüğü Devlet Servisi Olana Bogdan ile görüşme yaptı. Konu ile ilgili açıklama yapan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Birbirimizi karşılıklı Dünya Yerli Halklar Günü ile tebrik ettikten sonra kısa zaman önce kabul edilen ‘Ukrayna Yerli Halklarına Dair’ yasanın uygulama konusunun detaylı tartışmasına 2 saat harcadık. Doğru çözümleri bulma konusundaki gayri resmi ve sorumlu yaklaşım için teşekkür ediyorum.” ifadeleri kullandı.

KIRIM TATARLARINI UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI OLARAK TANIYAN KANUN 1 TEMMUZ 2021’DE KABUL EDİLDİ

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı, 1Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen olağanüstü oturumda onaylandı. Söz konusu yasa ile; Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Yasa için parlamentodaki 345 kişiden 325 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kırım Tatarlarına yerli halk statüsü veren kanuna parlamentodaki Rus yanlısı bir parti hariç tüm gruplar destek verdi. 22 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından imzalanan yasa 23 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’nın yerli halkları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi ve Ukrayna Parlamentosu tarafından tanınan uluslararası anlaşmaları çerçevesinde tanımlanan ayrıca Ukrayna Anayasası ve yasalarıyla öngörülen tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden kolektif ve bireysel olarak tam yararlanma hakkına sahip.

Söz konusu yasa aynı zamanda yerli halklarının enstitüleri gibi kurumların ve yerli halkların dil, din, örf ve adetlerini korumak adına başlatılan projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesini öngörüyor.

9 AĞUSTOS DÜNYA YERLİ HALKLAR GÜNÜ

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor. 

İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı.

Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da yerli halklardan biri.