KTMM heyeti, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Tarasyuk ile görüştü

Güncel
Anife Bilal
26 Ocak 2020, 13:58
Anife Bilal
26 Ocak 2020, 13:58

Kırım Tatar halkının temsilcileri, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Boris Tarasyuk ile bir araya geldi.

Görüşmeye; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov katıldı.

Söz konusu görüşmede; Kırım’ın Ukrayna egemenliği altına geri alınması, geçici olarak işgal edilen Kırım’daki insan haklarının ve Kırım Tatar halkının haklarının korunmasına yönelik konuların hazırlanması ve değerlendirilmesi konusunda KTMM ile Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği arasında yapılan iş birliği ele alındı.

“KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ VE SİVASTOPOL’DE KIRIM TATAR HALKININ DURUMU”

2014-2019 yılları arasında AKPM Ukrayna Heyeti üyesi olan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’de Kırım Tatar halkının durumu” başlıklı karar tasarısı ve özel raporu ile ilgili yapılan çalışmalarını devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Kırımoğlu, ilgili raporu hazırlayan kişinin, KTMM ve Kırım Tatar sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle istişareler yapması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı Rüstem Umerov, Ukrayna heyetinin kış ve bahar oturumlarında uygulayabileceği ve Avrupa Konseyi’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığı ve Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı sergilediği kararlı tutumlarının korumasına yardımcı olabilecek bir dizi teklifi dile getirdi.

“DÜNYA ŞİDDETE VE İŞGAL KARŞI: ONUR YÜRÜYÜŞÜ

Öte yandan, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Boris Tarasyuk’a Kırım Tatarlarının 2 Mayıs 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a düzenlemeyi planladığı “Dünya şiddete ve işgale karşı: Onur yürüyüşü” ile ilgili bilgi verdi.

Tarasyuk ise, KTMM ve Ukrayna sivil insan hakları örgütlerinin uluslararası platformlarda yürüttüğü çalışmaların önemini vurguladı.