KTMM: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinde Kırım’la ilgili bir dizi konu takılıp kaldı

Haberler
Anife Bilal
08 Ekim 2020, 13:43
Anife Bilal
08 Ekim 2020, 13:43

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere Ukrayna devlet makamlarıyla sistematik etkileşim ve iş birliği konusunda sorun yaşadığını bildirdi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, dün sosyal medya üzerinden KTMM Başkanlık Divanı’nın “Ukrayna Devlet Makamlarıyla Etkileşim ve İşbirliği Hakkında” başlıklı açıklamayı yayımladı.

Açıklamada, Kırım Tatar Milli Kurultayı oturumları arasındaki dönemde Kırım Tatar halkının tek yetkili temsilci ve yürütme organı statüsüne sahip olan Kırım Tatar Milli Meclisinin temel amaçlarının; Sovyetler Birliği’nin Kırım Tatarlarına karşı işlediği soykırımın sonuçlarını ortadan kaldırılmak, Kırım Tatar halkının ulusal ve siyasi haklarının yeniden kazanılmasını ve vatan Kırım’da kendi kaderini tayin etme hakkının uygulanmasını sağlamak olduğu belirtildi.

“UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK VEREN PARLAMENTOLARLA ÇALIŞIYORUZ”

Bununla birlikte, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal ettikten sonra KTMM’nin en önemli amacının, Kırım’ı işgalden kurtarmak ve Ukrayna’nın Kırım yarımadası üzerindeki devlet egemenliğini yeniden kazanmak olduğu kaydedilen açıklamada, “Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, etnik Ukrainler ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcilerinin özgürce gelişmesi için gerekli olan Ukrayna’nın Kırım üzerindeki devlet egemenliğini yeniden kurma hedefine ulaşmak amacıyla KTMM, Ukrayna devlet makamları, uluslararası örgütler ve uluslararası kabul edilmiş sınırları içinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) dahil olmak üzere Ukrayna toprak bütünlüğüne destek veren devletlerin parlamento ve hükümetleriyle iş birliği yapıyor.” denildi.

“KTMM, UKRAYNA CUMHURBAŞKANI İLE İŞ BİRLİĞİ KURMALI”

KTMM’nin, Kırım Tatarlarının hakları ve işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumuna, ayrıca Kırımlı iç sığınmacıların haklarının korumasına özellikle önem verdiği belirtilen açıklamada, “Ortaya çıkan sorunların, halkın ve Ukrayna devletinin çıkarları doğrultusunda zamanında çözülmesi için, KTMM’nin, Ukrayna devlet makamlarıyla ve her şeyden önce Ukrayna Cumhurbaşkanı ile sistematik etkileşim ve iş birliği kurmasını gerektirdiği açıkça görülüyor.” diye kaydedildi.

“KTMM İLE İŞ BİRLİĞİ KARAR TASARISI HALA İNCELENİYOR”

Açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanının talimatı üzerine, Aralık 2019’da Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği KTMM ile birlikte, ‘Kırım Tatar Milli Meclisi ile İşbirliğine Dair’ başlıklı karar tasarısını hazırladı. Maalesef ilgili karar tasarısının ‘incelenmesi’ hala devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisine sunulan ‘Kırım Tatar Halkının Statüsü Hakkında’, ‘Ukrayna’daki Yerli Halklar Hakkında’, ‘Ukrayna Anayasasının 10. Bölümüne (Kırım Özerk Cumhuriyeti) Değişikliklerin Yapılması Hakkında’ isimli yasa tasarıları üzerinde daha fazla çalışma yapma konusunda varılan anlaşmalar da yerine getirilmedi. Kırımlı iç sığınmacıların yerleştirilmesi için büyük önem taşıyan bir dizi konu da inceleme düzeyinde ‘takılıp kaldı’.” diye vurgulandı.

KIRIM’IN KURTARILMASI İÇİN ORTAK ÇALIŞILMASI GEREKİYOR

Bununla birlikte yaptığı açıklamada, Ukrayna devlet makamlarıyla sistematik etkileşim ve iş birliğine olan bağlılığını yeniden teyit eden KTMM, ilgili iş birliğinin, Kırım Tatar halkına ve milli kurumlarına saygıya ve Kırım’ın bir an önce işgalden kurtarılmasına yönelik yürütülen ortak çalışmalara dayanması gerektiğini vurguladı.