KTMM, Rusya ile esir değişimi listesinde yer alacak siyasi tutsakların sayısını açıkladı

Güncel
Feride Useinova
25 Ocak 2020, 17:06
Feride Useinova
25 Ocak 2020, 17:06

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, işgal altındaki Kırım’da alıkonulan ve Rusya ile esir değişimi listesinde yer alan 112 kişi arasında Kırım Tatarlarının da olduğunu bildirdi.

KTMM Başkanı Çubarov, QHA‘ya (Kırım Haber Ajansı) yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin İsrail’deki esir değişimi ile ilgili konuşmasını yorumladı. Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanının konuşmasında Rusya’yla esir değişimi için iletişime geçtiğini belirttiğini ve esirlerin arasında hem Ukraynalıların hem de Kırım Tatarlarının olduğunu söylediğini aktardı.

Çubarov, “Büyük çoğunluğu Kırım Tatarları. Listelerimize göre, 112 Kremlin tutsağının kaderi Ukrayna’nın ve işgalcilerin arasında tartışılmalı. Bu baskı ve zulme maruz kalanlara yönelik işgalciler  tarafından özel kararlar alındı. 36 kişi zaten mahkum edildi, cezaları yürürlüğe girdi ve hepsi Rusya’da bulunuyor. Ayrıca bu listede, 15 kişinin cezaevinde olmamalarına rağmen özgürlükleri sınırlandırılmış durumda ve birçoğu sonucu cezaevinde bekliyor.” ifadelerinde bulundu.