KTMM, Kırım'daki son Ukrayna bayrağını 8 ay savunmuştu

23 Ağustos 2019, 17:46

Bugün tüm Ukrayna halkı, ulusal Bayrak Günü’nü kutluyor.

Kırım’da Rus işgalinin başlamasının ardından işgal altındaki yarımadadaki son Ukrayna bayrağı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binasında dalgalanıyordu. Milli Meclis binasında 8 ay dalgalanan bayrak, işgalci güçler tarafından zorla indirilmişti.

Kırım Tatar Milli Meclis binasında dalgalanan son Ukrayna bayrağı, binanın Rus işgalciler tarafından ele geçirilmesinin ardından indirildi. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, işgal altındaki Kırım’daki son Ukrayna bayrağının hikayesini aktardı.


Video – Kırım Tatar Kaynak Merkezi


Kırım Tatar Kaynak Merkezinden yayımlanan videoda, 2014 yılındaki işgalin ardından, maskeli ve silahlı kişiler birkaç defa bayrağı indirmeye çalıştığı kaydediliyor. Kırım Tatar Milli Meclisindeki Ukrayna’nın milli bayrağı, Kırım Fonu ve Kırım Tatar Milli hareketi temsilcileri tarafından 8 ay boyunca korunabilmişti.

KIRIM TATAR HALKININ ANA VATANININ 2014’TEKİ YENİDEN İŞGALİ SÜRECİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.
 
İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.
 
Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

İşgal Altındaki Kırım
ukrayna bayrak günü
Bunlara da bakın: