KTMM heyeti, Romanya'da gazeteciler ile bir araya geldi

Güncel
Ömer Kaya
12 Aralık 2019, 13:53
Ömer Kaya
12 Aralık 2019, 13:53

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Romanya’nın başkenti Bükreş’te temaslarda bulundu. Toplantıda, Romanya Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel de yer aldı.

KTMM heyeti, Bükreş’teki gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı kapsamında, Refat Çubarov, Rusya’nın Kırım’daki işgalini ve Kırım’da işgalcilerce yapılan baskıları dile getirdi.

Ayrıca, KTMM Başkanı Çubarov, katılımcılara, “Time to Free Political Prisoners of Crimea” başlığını taşıyan Rusya’nın esir aldığı siyasi tutsakları anlatan İngilizce kitapçığı dağıttı.

Öte yandan, toplantıda, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Kırımoğlu, gazetecilerin, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü, Kırım Tatar milli mücadelesi ve Rusya’nın saldırgan politikaları hakkındaki sorularını yanıtladı.

ROMANYA’DA “TATAR MİLLİ GÜNÜ” ETKİNLİKLERİ

Kırımoğlu ve Çubarov, Romanya temasları kapsamında, 13 Aralık 2019’da Romanya’da kaydedilecek olan “Tatar Milli Günü” etkinliklerine katılacaklar. Mehmet Niyazi Kültür Merkezince hazırlanan organizasyonda, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’na “Mehmet Niyazi Ödülü” takdim edilecek.