KTMM heyeti Konotop Zaferi etkinliklerine katıldı

Haberler
Anife Bilal
29 Haziran 2019, 12:27
Anife Bilal
29 Haziran 2019, 12:27

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri ve Kırım Tatar gençlerinden oluşan heyet, Hetman İvan Vıgovskiy ve 4. Muhammed Giray liderliğinde Kozaklar ile Kırım Tatarlarının katıldığı Konotop Savaşı zaferinin 360’ıncı yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen kutlama etkinliklerine katıldı.

Konotop şehrinde düzenlenen etkinliklere KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Gayana Yüksel ve Rıza Şevkiyev’in katıldığı belirtildi.

360 років Конотопськой битви. Делегація Меджлісу кримськотатарського народу Ильми Умеров, Риза Шевкиев, я, наша…

Опубліковано Gayana Yuksel Субота, 29 червня 2019 р.

KTMM üyesi Gayana Yüksel, kutlama etkinlikleri çerçevesinde savaşın gerçekleştiği yerde Şapovalivka köyünde çarpışmanın yeniden canlandırılacağını bildirdi.

Facebook üzerinden fotoğrafları paylaşan Gayana Yüksel, “Kırmızı Kırım Tatar bayrağı; bayrağı tutan Kozağa göre bu bayrak Kırım Tatar ordusunun bayrağının kopyası, orjinali İsveç’te bir müzede sergileniyor.” diye bildirdi.

В рамках проведення заходів, присвячених 360 роковині Конотопськой битви в селі Шаповалівка(місці битви) готується…

Опубліковано Gayana Yuksel Субота, 29 червня 2019 р.

KONOTOP SAVAŞI

Konotop Savaşı bilindiği gibi 1654-1667 yılları arası Ukrayna’nın Sumı Bölgesinin Konotop şehrinde meydana geldi. Savaşta, Konotop Kalesini kuşatan Knez (prens) Trubetskiy liderliğindeki Rus ordusu ile içinde Kırım Tatarları, İ. Vıgovskiy yanlısı Kozaklar, Polonya birlikleri ve farklı ülkelerden kiralanan askerlerin yer aldığı Hetman İvan Vıgovskiy liderliğindeki koalisyon çatıştı.

Koalisyona karşı olarak yola çıkan Rusya yanlısı Pojarskiy ve Lviv Knezlerine ait soylu süvarileri ve İvan Bespalov yanlısı Kozak birliklerinin mağlup edilmesinin ardından Trubetskiy, şehir kuşatmasını kaldırmak ve Putivil’e kaçmak zorunda kaldı.