KTMM'den Ukrayna yerel seçimlerinde aday olan Kırım Tatarlarına destek

Haberler
Anife Bilal
15 Eylül 2020, 16:21
Anife Bilal
15 Eylül 2020, 16:21

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna’da düzenlenecek yerel seçimlerde aday olan tüm Kırım Tatarlarına destek verdiğini açıkladı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov sosyal medya sayfasında bugün yayımladığı açıklamada, 25 Ekim 2020 tarihinde işgal altındaki Kırım ve Donbas bölgeleri hariç Ukrayna’da yerel seçimlerin düzenleneceğini hatırlattı. Seçimler sırasında yeni kent, köy konseyi üyeleri ve belediye başkanları ile köy muhtarlarının seçileceği belirtilen açıklamada, “Kırım Tatar Milli Meclisi, kent ve köy konseyi üyesi, belediye başkanı ve muhtar adayı olarak, Kırım Özerk Cumhuriyeti dahil olmak üzere Ukrayna toprak bütünlüğünü geri kazanmayı ve uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde devlet egemenliğini sağlamayı hedefleyen Ukrayna siyasi partilerinin seçim listelerine kayıtlı (veya partiler tarafından desteklenen) olan tüm Kırım Tatarlarını destekliyor. Ayrıca onlara Ukrayna anakarasında yaşayan Kırım Tatarlarıyla seçmenler toplantısı düzenleme konusunda yardım edecek.” ifadeleri kullanıldı.

KTMM’YE İŞ BİRLİĞİ TEKLİFİ

Aday gösterme dönemi sırasında KTMM’ye ve Kırım Tatar sivil örgütlerine farklı siyasi partilerden yerel seçimlerde iş birliği yapma tekliflerinin yapıldığı kaydedilen açıklamada, “KTMM, 25 Ekim 2020 tarihinde düzenlenecek yerel seçimlerde iş birliği yapma konusunda gelen teklifleri yerel ve bölge meclisleri yöneticileri, Kırım Tatar milletvekilleri ve Kırım Tatar sivil örgütlerinin temsilcileriyle birlikte ele aldı.” diye belirtildi.

UKRAYNA’DA YEREL SEÇİMLER

Ukrayna Anayasasının 141. maddesine göre ülkede yerel seçimler her beş senede bir ekim ayının son pazar gününde yapılıyor. Bu sene yerel seçimler 25 Ekim 2020 tarihinde düzenlenecek.

Rus işgal altında bulunan Kırım ve Donbas bölgelerinde seçimler düzenlenmeyecek.  Söz konusu topraklarda seçimler ancak Rusya kendi silahlı güçlerini bu topraklardan çektikten sonra gerçekleşecek.