KTMM'den Ukrayna üzerindeki hava sahası kapatma çağrısı

Güncel
Anife Bilal
06 Mart 2022, 16:36
Anife Bilal
06 Mart 2022, 16:36

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), NATO üye ülkelerine ve Ukrayna ile iş birliği yapan tüm ülkelere seslenerek, Ukrayna’daki sivil halkı Rus saldırılarından korumak için ülke üzerindeki hava sahasını kapatma çağrısında bulundu. KTMM yaptığı çağrıda, “NATO üye ülkelerini ve Ukrayna’nın tüm ortak ülkelerini, derhal Ukrayna hava sahasının güvenliğini sağlamaya ve Rusya tarafından devamlı bombalanan Ukrayna’daki sivil nüfusu kitlesel katliamdan korumaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna üzerindeki hava sahasını kapatma çağrısı yaptı. KTMM tarafından bugün yapılan açıklamada, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı askeri işgal başlattığı ve 10 gün içinde Rus ordusunun Ukrayna’nın farklı bölgelerine Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde yasaklanan ateşli silahlar ve seyir füzeleri dahil olmak üzere yüzlerce füze attığı vurgulandı.

RUSYA KASITLI OLARAK SİVİLLERİ VURUYOR

KTMM, Rusya’nın bir dizi Ukrayna kentine düzenlediği füze ve hava saldırılarından sonra çocuklar dahil birçok sivilin hayatını kaybettiğini, sivil altyapıya zarar verildiğini ve ilgili yerleşim yerlerinde bulunan kültür mirasının tehlike altında bulunduğunu kaydetti. Açıklamada, “Rus ordusu Çornobıl (Çernobil) Nükleer Santralini ele geçirdi. Ukrayna hükumeti, Rus birliklerinin saldırısına uğrayan Zaporijjya Nükleer Santrali üzerinde etkin kontrol sağlayamıyor. Rusya Silahlı Kuvvetleri kasıtlı olarak sivil yerleşim yerleri, hastane, doğum hastaneleri, anaokulları, okulları, üniversiteleri ve kiliseleri bombalıyor. Kıyiv’deki Holokost anıtı Babın Yar saldırıya uğradı” ifadeleri kullanılırken; söz konusu eylemlerin savaş hukukunu ve geleneklerini ihlal ettiği belirtildi.

RUS BOMBALARI KADIN, ÇOCUK VE YAŞLILARI ÖLDÜRÜYOR

Ukrayna ordusunun, bölge savunma birliklerinin, sivil halkın var gücüyle vatanını işgalden korumaya çalıştığını vurgulayan KTMM, “Fakat, Rus ordusunun gerçekleştirdiği füze ve hava saldırıları Ukrayna kentlerine, önemli altyapı tesislerine onarılamaz zararlar veriyor, kadınları, çocukları ve yaşlıları öldürüyor. KTMM, NATO üye ülkelerini ve Ukrayna’nın tüm ortak ülkelerini, derhal Ukrayna hava sahasının güvenliğini sağlamaya ve Rusya tarafından devamlı bombalanan Ukrayna’daki sivil nüfusunu kitlesel katliamdan korumaya çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

NATO, UKRAYNA’NIN HAVA SAHASINI UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN ETMEK İSTEMİYOR

Ukrayna hava sahasının kapatılması konusu Brüksel’de, 4 Mart 2022 tarihinde bir araya gelen NATO Dışişleri Bakanlarının gündemindeydi. Ancak NATO, Ukrayna hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddediyor. Uçuşa yasak bölge, o bölgede izin verilmeyen hiçbir uçak, helikopter ya da insansız hava aracının uçamayacağı anlamına geliyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu yönde bir adımın Avrupa’da topyekûn bir savaşa neden olabileceğine inandıklarını kaydederek, “Uçuşa yasak bölgeyi uygulamanın tek yolu Ukrayna hava sahasına NATO uçakları göndermek ve bunu Rus uçaklarını düşürerek dayatmak” dedi. Stoltenberg, NATO müttefikleri olarak sorumluluklarının savaşın Ukrayna’nın ötesine geçmesini önlemek olduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’DEN SERT TEPKİ

NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddetmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “İttifak, uçuşa yasak bölge oluşturulmasını reddederek Ukrayna şehir ve kasabalarının bombalanmasına yeşil ışık yaktı.Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek.” ifadelerini kullandı.