KTMM’den Sovyet döneminin muhalif yazarı Bukovskiy’in ailesine taziye

Güncel
Feride Useinova
28 Ekim 2019, 20:02
Feride Useinova
28 Ekim 2019, 20:02

KTMM (Kırım Tatar Milli Meclisi), Sovyet Sosyalist rejimi muhalifi ve yazar Vladimir Bukovskiy’in ailesine taziyelerini bildirdi.

Facebook sayfasında paylaşım yapan KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, “Vladimir Bukovskiy’in Sovyet rejimi ile ilk çatışması 1959’da oldu. O zaman el yazması bir derginin yayımlanmasına katılan Bukovskiy, okuldan kovulup eğitimine sadece ikinci öğretimde devam edebildi. Sovyet hapislerinde ve zorunlu psikiyatri tedavi altında Vladimir Bukovskiy toplamda 12 yıl geçirdi” ifadeleri kullandı.

“BUKOVSKİY, RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİNİ KINADI”

Çubarov, Bukovskiy’in Mayıs 2012’de Kırım’da bulunduğunu hatırlattı. Meclis tarafından düzenlenen “Eski Komünizm Rejiminin Esirleri ve İnsan Hakları Savunucuları Konseyine” katılan Bukovskiy’in, 18 Mayıs 2012’de Kırım Tatar sürgününün yıl dönümü vesilesiyle Akmescit’te düzenlenen matem mitinginde konuşma yaptığını da söyledi.

Çubarov muhalif yazarla ilgili olarak, “Vladimir Bukovskiy, Rusya’nın Kırım’ı işgalini kınadı. Her zaman  Rusya Federasyonu’nun uluslararası hukuka göre hareket etmesini ve Ukrayna’da işgal ettiği topraklardan ordusunu çekmesi için Batı’nın radikal tedbirlerini destekledi. Kırım Tatar Milli Meclisi, Vladimir Konstantinoviç Bukovskiy’in ailesine ve yakınlarına en derin taziyelerini bildirir. Kırım Tatar halkı Vladimir Bukovskiy’in fikirdaşları, arkadaşları ve yakınlarıyla birlikte yas tutuyor” diye kaydetti.

27 жовтня 2019 року у Великій Британії, в лікарні Адденбрукс в Кембриджі, від зупинки серця помер Володимир…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Понеділок, 28 жовтня 2019 р.