KTMM'den konferanstaki skandala ilişkin "Rus propagandasına dikkat" uyarısı

Haberler
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 12:56
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 12:56

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansında, Duma’ya yasa dışı olarak seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın yer almasına ilişkin skandalla ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da 11-12 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen “Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi” konulu 3. Parlamento Başkanları Konferansı düzenlendi. Konferansa Türkiye, Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin heyetleri katıldı. Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen konferansın açılış resepsiyonuna, Rus heyetinin bir parçası olarak; Kırım’da Rus işgalci yönetimi tarafından düzenlenen yasa dışı sözde seçimler sırasında sözde milletvekili olarak seçilen işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım’ın eski sözde savcı Natalya Poklonskaya da katıldı.

“KONFERANSA KATILAN SÖZDE MİLLETVEKİLLERİ, KIRIM’DAKİ YASA DIŞI FAALİYETLERİN ORGANİZATÖRLERİDİR”

KTMM skandal olayla ilgili açıklamasında, “Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında yasa dışı olarak seçilen sözde milletvekillerinin İstanbul’da 11-12 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen etkinliğe katılan Rusya Federasyonu Devlet Duması resmi heyetinde yer alması, konferans organizatörlerinin; Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek veren Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Meclisi ve diğer uluslararası örgütlerin tutumlarını görmezden geldiğini gösteriyor.

Bu bağlamda, Türkiye Cumhurbaşkanına tanıtılan Rus heyetindeki sözde Rusya Devlet Duması ‘milletvekillerinin’; Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmesine, Kırım’ın yerli halkının en yetkili temsilci organı olan KTMM’nin faaliyetlerinin yasaklanmasına, KTMM üyelerinin ve Kırım Tatar Milli Hareketi aktivistlerinin kovuşturulması ve tutuklanmasına neden olan yasa dışı eylemlerin, doğrudan organizatör ve failleri olduğunu belirtmek gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK RUS PROPAGANDASINA DİKKAT MESAJI

Sözde Rusya Devlet Duması “milletvekillerinin”, Türkiye’de düzenlenen resmi etkinliğe katılmasının Ukrayna toplumunda can sıkıcı bir yanlış anlaşılma olarak görüldüğü vurgulanan açıklamada, “Ukrayna vatandaşları, vahşi Rus yönetiminin; Kırım’ın ilhakını meşrulaştırma ve Ukrain ile Kırım Tatar halklarına karşı işlenen suçları haklı çıkarma girişimlerine, dünya liderlerini ve tanınmış kişileri dahil etme gibi provokasyonlara temkinli bir şekilde yaklaşıyor. Açıkça görülüyor ki, Kremlin’in bu provokasyon hamlesinin amaçlarından biri de; Ukrayna ile Türkiye arasındaki yüksek güven düzeyindeki ilişkilere zarar vermektir. Rus propaganda mekanizması, Türkiye Cumhurbaşkanına, Rus işgali altında bulunan Ukrayna topraklarında yasa dışı seçilen ‘milletvekillerini’ tanıtarak, sanki Türkiye’nin Kırım’ın işgalini tanıdığı imajını yaratmaya çalışıyor ” denildi.

Kırım Tatar Milli Meclisinin açıklamasında; Karadeniz bölgesine barış ve istikrarı getirilmesi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin geri kazanılması ve ayrıca Kırım Tatar halkının hak ve özgürlüklerini korunmasının, yalnızca Rusya’nın uluslararası hukuka uymaya zorlanmasından geçtiği belirtilerek, “Türkiye’nin, Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğüne, Kırım’daki işgalin tanınmaması yönündeki verdiği destek göz önünde bulundurularak KTMM, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM milletvekillerini, Türkiye’deki siyasi partilerin liderlerini ve sivil toplum temsilcilerini; Ukrayna ve uluslararası toplumla birlikte Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün geri kazanılmasına yönelik hamleleri uygulamaya davet ediyor.” ifadeleri kullanıldı.