KTMM'den BM'ye Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 13:38
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 13:38

Kırım Tatar Milli Meclisi, Birleşmiş Milletler’i (BM) 18 Mayıs 1944 sürgününü soykırım olarak tanımaya davet etti.

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vladimir Yelçenko, Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıma çağrısı içeren mektubunu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM üye ülkelerine iletti.

Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Mektup BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi resmi belgesi olarak dağıtılacak.” diye kaydetti.

Постпред України в ООН В.Єльченко передав Генсеку ООН звернення Меджлісу кримськотатарського народу до парламентів та…

Опубліковано Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Субота, 18 травня 2019 р.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.