KTMM'den Birleşmiş Milletler'e Kırım Tatarlarına uygulanan soykırım hakkında çağrı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 15:18
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 15:18

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Birleşmiş Milletler’e (BM) üye devletlere ve parlamentolarına 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırımına ilişkin çağrı yaptı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin Twitter sayfasından KTMM’nin çağrı metninin görselleri, Türkçe açıklamayla paylaşıldı. Paylaşımda, “23 Nisan 2019’da, Kırım Tatar Milli Meclisi, Birleşik Milletler üye devletlerinin parlamentolarına ve hükûmetlerine Kırım Tatar halkına uygulanan soykırım hakkında” çağrıda bulundu.” ifadelerine yer verildi.

KTMM’NİN ÇAĞRI METNİ

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin 23 Nisan 2019 tarihini taşıyan, BM’ye hitaben kaleme aldığı metinde, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının tarihi yurtlarından sürgün edilmesine ilişkin bazı bilgiler ve kayıplardan bahsedilerek, “soykırım” tabirinin açıklamasına ve neden sürgünün de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğine yer verildi.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak kabul edilmesi sürecinden de bahsedilen çağrı metninde, 2014’teki Rus işgalinden itibaren yaşanan sistematik baskılardan ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi hususlarından da bahsedildi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.