KTMM’den 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü çağrısı

10 Haziran 2020, 12:41

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Ukrayna Radyo ve Televizyon Konseyi ile Ukrayna Kentleri Birliği yönetimine başvuruda bulundu. KTMM, Ukrayna Radyo ve Televizyon Konseyinden 26 Haziran 2020’de Ukrayna televizyon kanallarında, Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarının yerleştirilmesini istedi.

GÖK RENKLİ BAYRAK, UKRAYNA BAYRAĞIYLA BİRLİKTE GÖNDERE ÇEKİLSİN

Ukrayna Kent Birliğine de başvuru yapan KTMM, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü’nde ülkenin tüm kentlerindeki kent konseyleri binaları önünde Ukrayna bayrağıyla birlikte Kırım Tatar bayrağının da göndere çekilmesini talep etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Radyo ve Televizyon Konseyinden, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü’nde Ukrayna televizyon kanallarının ekranlarında Ukrayna ile Kırım Tatar bayraklarının yerleştirilmesini konusunda yardım istediklerini belirtirken, “KTMM, söz konusu eylemin Ukrayna televizyon kanalları tarafından desteklenmesinin, Ukrayna medyalarının geçici olarak işgal edilen Kırım ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Akyar (Sivastopol) kentinin Ukrayna egemenliği altına dönmesini bekleyen Kırım Tatar halkı, etnik Ukrainler ve diğer milletlerden olan insanlarla dayanışma içinde olduğunu göstereceğini düşünüyor.” ifadeleri kullandı.

KIRIM’DA EGEMENLİK GERİ KAZANILANA KADAR GÖNDERDE KALSIN

KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna’nın Fastiv Belediyesi ile ortak başvuruda bulunduklarını belirterek, “KTMM ile Fastiv Belediyesinin hazırladığı ortak başvuru mektubunda, Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar kenti ile Karadeniz ve Azak Denizi’nin bitişik suları üzerindeki devlet egemenliği geri kazanılana kadar Kırım Tatar bayraklarını indirmeme teklifi yer alıyor.” değerlendirmesini yaptı.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.


Kırım Tatar Bayrak Günü
REFAT ÇUBAROV