KTMM Başkanından Azak Denizi'ndeki balıkçılık durumunun tartışılması çağrısı

24 Ekim 2019, 10:53

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Azak Denizindeki balıkçılık kotalarının Ukrayna ile Rusya arasındaki dağılımı konusunun geniş bir şekilde tartışılması gerektiğini vurguladı.

Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Çubarov, Ukrayna Devlet Balıkçılık Ajansının Rusya ile 2020 yılı için Azak Denizinde balıkçılık kotalarının dağılımına dair, “şüpheli bir anlaşma” sürecinin sona yaklaştığını belirtirken, “Biz tüm ilgili tarafları ve kamu temsilcilerini bir araya getirerek, Azak Denizindeki balıkçılık durumunun yasal ve ahlaki yönlerini tartışmaya davet ediyoruz. Bize göre, kısa zamanda etkili bir toplantı organize edebilecek taraf , Ukrayna Parlamentosu Dış Politika ve Parlamentolararası İşbirliği Komitesi olabilir.” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV, GEÇEN SENE İŞGALCİLERLE ANLAŞMA YAPILMASINI ENGELLEMİŞTİ

Bilindiği gibi KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kıyiv’de 24 Ekim 2018 düzenlenen Azak Denizinde balıkçılık organizasyonu ile ilgili Ukrayna-Rusya komisyonu toplantısına katılarak Ukrayna heyetini işgalcilerle yapılan toplantıya son vermeye çağırmıştı.

Toplantıda Refat Çubarov, şu ifadeleri kullanmıştı: “Sizi bu faaliyete son vermeye çağırıyorum. (Karşınızda) Suçlu oturuyor. O, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen toprağımıza girdi. Siz bir suçluyla konuşuyorsunuz. Ve birazdan burada oturan ve yasa dışı şekilde Kırım’ı ziyaret eden en az 3 kişi hakkında bilgi olacak elimizde. Siz ne yapıyorsunuz?  Ben 5 yıldan beri Kırım’a gidemiyorum. On binlerce kişi Kırım’ı terk etti. Onlar insanlarımızı öldürüyorlar, kaçırıyorlar. 113 çocuğumuz için, dün hayır konseri düzenledik, kan bağışında bulunduk bu çocuklara yardım etmek için. 70’ten fazla kişimiz Rusya tarafından hapishanelerde tutuluyor. Siz ise Rus büyükelçiliğinin diplomatlarını davet ediyorsunuz, suçlularla oturuyorsunuz. Ukrayna toplumunun bunu affedeceğini mi düşünüyorsunuz?…”

Refat Çubarov ile milletvekilleri Sergiy Bısotskiy, Viktor Krıvenko ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı İzet Gdanov’un müdahalesi sonucunda toplantıya katılan Rus heyeti, Ukrayna’yı terk etmek zorunda kaldı. Rus heyetinin Başkanı İgor Rulev ve iki heyet üyesinin ise Ukrayna’ya girişi yasaklandı. İlgili Rusya vatandaşlarının, daha önce Ukrayna yasalarını ihlal ederek işgal edilen Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenlediği belirtilmişti.

Azak Denizi
balıkçılık
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: