KTMM Başkanı: "Rusya, BM'nin hiçbir Kırım kararını yerine getirmedi"

07 Mart 2020, 11:12

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın uluslararası toplumun sesini tamamen görmezden geldiğini ve Birleşmiş Milletleri’nin (BM) hiçbir Kırım kararını, ayrıca BM Adalet Divanı’nın ve diğer uluslararası örgütlerinin çağrılarını yerine getirmediğini ifade etti.

Kırım’daki ihlalerin görüşüldüğü BM Güvenlik Konseyinde konuşan KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, “Bugüne kadar Rusya, BM Genel Kurulunun kabul ettiği Kırım kararlarından hiçbirini yerine getirmedi. Rusya Federasyonu uluslararası örgütlerin tüzük belgelerini ve faaliyet ilkelerini ihlal ederek Avrupa Konseyi, AGİT ve diğer uluslararası toplumların Kırım’la ilgili kabul ettiği kararlara, önerilere, beyanlara ve çağrılara uygun cevap vermedi.” dedi.

Çubarov ayrıca Rusya’nın BM Adalet Divanı’nın KTMM yasağını kaldırma ve KTMM liderleri ile üyelerine işgal edilen yarımadaya engelsiz giriş sağlama kararını da yerine getirmediğini hatırlattı.

ÇUBAROV: KIRIM’DA İŞGALCİLERİN SİSTEMATİK BASKILARI ARTIYOR

Rusya’nın işgalci devlet olarak Kırım sakinlerine karşı uyguladığı baskıları devamlı arttırdığını vurgulayan Çubarov, “Bu baskılar insan kaçırma, cinayet, işkence, kötü muamele, keyfi tutuklamalar, gözaltılar ve hapsetmeler olarak özellikle Kırım’ın yerli halkı ve etnik Ukrainlere karşı yapılan sistematik baskı ve ayrımcılık şeklinde ortaya çıkıyor.” diye kaydetti.

Rusya’nın bundan sonra da sorumluluktan kaçmaya çalışacağını aynı zamanda Kırım’da uluslararası bağımsız izleme faaliyetlerini organize etme girişimlerine tüm gücüyle karşı çıkmaya devam edeceğini söyleyen Çubarov, “Rusya’yı BM, AGİT ve Avrupa Konseyi çerçevesinde üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeye zorlamak, ayrıca Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinde ilgili uluslararası misyonların görevlilerinin sürekli olarak kalmasını sağlamak gerekiyor” dedi.

Bilindiği gibi, 6 Mart 2020 tarihinde BM Güvenlik Konseyinde, 6 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları ihlallerinin ve yarımadanın işgalden kurtarılması yollarının görüşüldüğü oturum yapıldı.


BM Güvenlik Konseyi
Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
Rus baskısı
Bunlara da bakın: