KTMM Başkanı Refat Çubarov: Uluslararası mahkemeler, işgalci Rusya'nın 2014'ten bu yana işlediği suçları inceleyecek

Güncel
Manas
07 Temmuz 2022, 17:42
Manas
07 Temmuz 2022, 17:42

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalci Rusya’nın 2014 tarihinden bu yana Ukrayna’ya saldırısı sırasında, işgalci Rus birlikleri ve yandaşları tarafından işlenen suçların soruşturulması için uluslararası mahkemelerin harekete geçirilmesi çağrısını yaptı. KTMM Başkanı Çubarov, aynı zamanda, Rus işgalcilerin Geniçesk kentindeki 17 No’lu okulun bodrum katında işlenen işkence suçuyla ilgili davanın da inceleneceğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 7 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uluslararası toplum tarafından alınacak savaş sonrası önlemler kapsamında, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna topraklarında işlediği suçların inceleneceğini duyurdu. Bu bağlamda, Ukraynalı avukatlar ve diğer ülkelerden meslektaşlarını, uluslararası mahkemeye taşınmasına yönelik belgelerin hazırlanması konusundaki aktif çalışmalarından dolayı tebrik etti. Özellikle bu hususta, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Anton Korıneviç’e bu önemli görevi yürüttüğünden dolayı minnettar olduğunu dile getirdi.

В окупованому Генічеську влаштували катівню на зразок донецької "Ізоляції"  - Денісова — УНІАН

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ, İŞGALCİ RUSYA’NIN GENİÇESK KENTİNDE İŞLEDİĞİ SUÇLARI İNCELEYECEK

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, konuyla ilgili, “İleride Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından ele alınacak çok sayıda davaların arasında, işgalci Rus birliklerinin Geniçesk kentindeki 17 No’lu okulun bodrum katında işledikleri suçlarla ilgili dava da inceleme dahilinde olacaktır. Mutlaka incelenecektir. Bunun için de bir hapishanenin kesinlikle seçilecektir.” diye bildirdi.

Ancak bu konuda Çubarov, işgalci Rus birliklerinin özellikle Geniçesk kentindeki okulun bodrumunda işlenen tüm işkence fiillerinin, her şeyden önce görgü tanıklarının ifadesiyle zamanında kaydedilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Elbette, 17 Nolu okulun odalarında en ağır fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldı. Bu vatandaşlar şu anda serbest bırakılmıştır ve işgal altındaki topraklarda yaşamaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Yargıda Yeni Dönem Hedefleri Belli Oldu: İmara Özel Mahkeme - Memurlar.Net

UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ NEDENİ! Rusya Ukrayna'ya neden savaş açtı? Savaş  neden çıktı? (Kısaca)

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.