KTMM Başkanı Refat Çubarov: Ukrayna toplumu, Kırım Tatar faktörünün önemini anladı

Güncel
Ömer Kaya
14 Ocak 2022, 23:56
Ömer Kaya
14 Ocak 2022, 23:56

Ömer Cihad KAYA
QHA Ankara

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun Ankara ziyaretini ve resmi temaslarını Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Çubarov, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini, Ukrayna’da Kırım Tatar halkına yönelik yasama faaliyetlerini, Rusya Federasyonu’na uluslararası arenada yapılacak olan baskılara değindi.

Türkiye Büyük Milli Meclisinde (TBMM) 12 Ocak 2022 tarihinde Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Ukrayna heyetinde; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ukrayna heyetinin başkanlığını yürüten Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov yer aldı.

“KIRIM PLATFORMU RUS İŞGALİNE DÜNYANIN TEPKİSİ İÇİN YENİ BİR TEKLİF SUNUYOR”

Kırım Haber Ajansı, Ukrayna heyetinin Ankara temaslarını Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ile görüştü. KTMM Başkanı Çubarov, “Dünyada Rusya’nın Kırım işgaline karşı koyabilecek ciddi mekanizmalar yoktu. Kırım Platformu bunun için yeni bir teklif sunuyor” dedi.

UKRAYNA- TÜRKİYE PARLAMENTOLAR ARASI DOSTLUK HEYETİ, ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenledi. Heyette; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve diğer Ukrayna milletvekilleri ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar yer aldı. Ukrayna heyeti, TBMM’de Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı’nın yanı sıra Ahmet Yıldız başkanlığındaki Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu ve Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki Dışişleri Komisyonu ile görüş alış verişi ve toplantılar düzenledi. Ardından, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna heyetini kabul etti. Dışişleri Bakanlığında Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüşen Ukrayna heyeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile toplantı yaptı.