KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü için hazırlanan afişleri paylaştı

Diaspora
qha muhabir
23 Haziran 2022, 00:52
qha muhabir
23 Haziran 2022, 00:52

KTMM Başkanı Refat Çubarov, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla düzenlenecek olan “İki Bayrak Tek Ülke” kampanyasına ilişkin açıklamada bulundu. Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım dahil olmak üzere bu özel günde her yerde Kırım Tatar bayrağının dalgalanacağını kaydetti. Refat Çubarov, Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından organize edilen Kırım bayraklarının olduğu afişlerin yayımlanması gerektiğini belirtti. Çubarov, “Kırım Tatar milli bayrakları, Kırım Tatar halkının yenilmezliğinin ve Ukrayna devletine sadakatinin bir sembolü olarak Kırım’ın her yerinde dalgalanacaktır” ifadesini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’ne ilişkin çağrıda bulundu. Kırım Tatar halkının milli bayrağının hazırlandığı afişlerin yayımlanacağını duyuran Çubarov şunları kaydetti:

“Dünyadaki Kırım Tatar ve Ukrayna Diasporaları Teşkilatlarının Dikkatine!

Her yıl 26 Haziran günü geleneksel olarak Ukrayna’da Kırım Tatar Milli Bayrağı Günü olarak kutlanmaktadır. Geçici olarak işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar Milli Bayrağı Günü arefesinde, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri de dahil olmak üzere düzinelerce Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri için Kırım Tatar Milli Bayrağı Günü dolayısıyla etkinlikleri düzenleyecek. Onları takip eden Rus işgal makamları aktivistleri tehdit ederek “uyarılarda” bulunacak.

Şubat 2014’te, Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı direnişin olduğu günlerde ortaya çıkan ve Kırım Tatar Bayrak Günü’nün, sloganı bu yıl ‘İki Bayrak-Tek Ülke’ olacak. Bu sözler, Rus işgalcilerin yüzlerinde öfke ve korku yaratıyor. Ancak Rus işgalcilerin zulmüne rağmen, 26 Haziran’da Kırım Tatar milli bayrakları, Kırım Tatar halkının yenilmezliğinin ve Ukrayna devletine olan sadakatin bir sembolü olarak Kırım’ın her yerinde dalgalanacaktır. Böyle bir durumda Kırım Tatarlarına, etnik Ukraynalılara ve Kırım’ı Rus işgali koşullarında yaşayan, ancak Kırım’ın kurtuluşunu dört gözle bekleyen diğer milletlerden insanlara ortak desteğimiz çok önemlidir.

Bu nedenle Kırım Tatar Milli Meclisi, bütün Kırım Tatarları ve Ukrayna diaspora örgütlerini, pazar günü, 26 Haziran’da kutlanacak olan Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’ne ithafen #twoflags_onevictory, #twoflags_unitedcountry adlı flash mob etkinliğine katılmaya davet ediyor.

Biz, aynı zamanda Kırım’ın işgali ve Kırım Tatar halkı ile dayanışma için #LIBERATECRIMEA uluslararası hareketin aktivistleri tarafından tasarlanan ve Ukraynalı sanatçı Andriy Yermolenko tarafından son derece profesyonel bir biçimde hayata geçirilen posterleri kullanımınız için paylaşıyoruz. Bu özenli çalışmanın, Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından organize edildiğini belirtmek isteriz

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.