KTMM Başkanı Refat Çubarov Kırım Saati'ndeydi

25 Mayıs 2020, 00:03

Kırım Saati programında 23 Mayıs 2020 akşamı saat 23.00’te Aydın Taş’ın konuğu Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov oldu. KTMM Başkanı Çubarov’un konuk olduğu Kırım Saati‘nde, Kırım ve Kırım Tatarlarıyla ilgili gelişmelere ele alındı.

KTMM Başkanı Çubarov, 18 Mayıs’ta KTMM üyeleri ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy arasında gerçekleştirilen Kırım Tatar Sürgünü başta olmak üzere, Kırım Tatarlarının anayasadaki statülerinin yükseltilmesi gibi önemli konuları kapsayan toplantıya ilişkin gelişmeleri aktardı.

Çubarov, toplantıya dair Kırım Tatarları için son derece önemli olan Ukrayna Anayasasında değiştirilecek maddelere dikkat çekti. Çubarov, Ukrayna’da hazırlanmakta olan altyapı ve eğitim projelerine de değinerek “Bizim için çok önemli olan Ukrayna Anayasasındaki değişiklikler ve Kırım’da ‘Kırım Muhtariyeti (özerkliği) kurulması’ kararı konuşuldu.” dedi.

KIRIM TATARLARININ UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI SAYILMASI KARARI

Çubarov, Ukrayna Anayasasında Kırım Tatarlarını ilgilendiren, yer alması beklenen önemli gelişmelere ilişkin sürecin neden geç işlediğine yönelik soruyu, “Bu gelişmelerin gerçekleşmesi, parlamento içinden yüzde 51 oy desteği ile mümkün ve bu 300 milletvekili demek.” şeklinde yanıtladı. Aynı zamanda Kırım Tatarlarının Ukrayna’nın yerli halkı sayılması için ilgili kanun hakkındaki gelişmeleri özetledi.

UKRAYNA’DA RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMLARININ RESMİLEŞMESİ

Çubarov, Ramazan ve Kurban Bayramlarının resmi olarak kutlanmasının kabul edileceğine ilişkin söz konusu toplantıdan, “resmi olma ile tatil olmasının farkını” şu ifadelerle aktardı:

“Bilindiği üzere KTMM olarak bizler 90’lı yıllardan bu yana zaman zaman bu konu üzerinde durduk. Artık zamanı gelmiş olmalı ki hayata geçiriliyor. Duyumlara göre Zelenskiy’in konuya ilişkin kararı hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı bu kararı resmi bayram olarak ilan edebilir. Ancak resmi bayramların tatil olması için parlamentodan bu konuda destek alması gerekli.”

MÜSLÜMANLARIN BAYRAMI ORTODOKSLAR İÇİN DE RESMİ “TATİL” OLACAK MI?

Çubarov, Ukrayna’da Müslümanların Ramazan ve Kurban Bayramları’nın resmi tatil olması kararının kanunlaşması halinde; tatilin sadece Müslümanlarını mı yoksa ülkenin çoğunluğunu oluşturan Ortodoks Hristiyanlarını da kapsayacak şekilde mi düzenleneceği sorusunu şöyle yanıtladı:

“Burada bu sorular hemen konuşulmaya başlandı. Ukrayna’da demokrasi çok yüksek. Toplumda çok farklı fikre sahip olanların yanısıra, Rusya’ya yakın olanlar ile Kırım Tatarlarına farklı bakanlar da çok sayıda mevcut. Televizyon programlarında, ‘Burada çok fazla bayram var böyle olunca çalışacak kimse kalmıyor. Burası Ortodoks ülkesi, Müslümanlar azınlıkta bu kadar az kişiye resmi tatil edilmesin’ şeklinde itirazlar var. Resmi bayram olmasına değil ama tatil olmasına dair itirazlar gündeme geldi.”

ÇUBAROV: BİZ HEP KIRIM’I KONUŞTUK

Kırım Tatarlarının Ukrayna devleti kadrolarında yer alması konusuna ilişkin Çubarov, “Biz hangi meseleyi konuşursak konuşalım hep Kırım’ı konuştuk. Kırım’ın özgür olması konusunda da neler yapılması gerektiğini konuştuk.” dedi. Kırım özgür olunca Kırım Tatarlarından oluşan yetişmiş yönetici kadroları ile yönetilmek istedikleri konusuna yönelik olarak Çubarov, gerekli çalışmalar yapılması için Ukrayna Cumhurbaşkanı ile görüştüklerini aktardı.

“KIRIM BİZİM EVİMİZ, BİR GÜN MUTLAKA EVİMİZE DÖNECEĞİZ”

Çubarov sözlerine şöyle devam etti:

“2014’ten sonraki diplomasi konuşmalarımızda, anlaşılmadığımızı sezdiğimiz zaman hiç çekinmeden açıktan söylemeyi tercih ediyoruz. Ukrayna hükumetine Kırım konusunda ‘Ne yapacağınızı elbette siz bilirsiniz, biz size inanıyoruz. Ama siz de bilin ki eğer Ukrayna’da ve Rusya’daki işgalcilerden Kırım’ı azat etmeyi düşünmeyen olursa, biz bir tane Kırım Tatarı kalana kadar varız. Kırım Tatarları olarak biz mutlaka Kırım’a gideceğiz. Kırım bizim evimiz, toprağımız. Bizim başka yolumuz yok. Ukrayna ile Kırım’ı idare etmek için bizim yetişmiş kadrolara ihtiyacımız var. Bizim yetişmiş gençlerimiz var. Bunların Kırım’ı yönetmek için kadrolaşmaları, yetiştirilmelerini teklif ettik.”

Çubarov Kırım’daki son duruma ilişkin şu değerlendirmeleri kaydetti:

“Kırım’da durum hiç değişmiyor. Çünkü Rus işgalcilerinin baskınları devam ediyor. Rusların genel planları da hiç değişmedi. Kırım Tatarları’nı yarımadadan zorla göndermek istiyorlar. Ruslar, insanları Stalin dönemindeki gibi trenlere doldurup göndermiyorlar ama Kırım Tatarlarını Kırım’dan çıkmaya zorluyorlar. Milletimiz bunu anlayıp toprağımıza sarılıyor.”

“RUSYA SİLAHLARINI HEM KARADENİZ’E HEM TÜRKİYE’YE DOĞRULTMUŞ DURUMDA”

Rusya’nın Kırım’a yerleştirdiği silahların Türkiye’ye dönük olmasının yanı sıra tüm Karadeniz’i hedef aldığını kaydeden Çubarov, “Bu kısaca Suriye ve Libya meselesi gibi. Rusların bu bölgelerde farklı ve büyük merakları var. Rusya, Amerika ve batı ülkelerine kendisini göstermek için silahları kullanma bahanesi ve yöntemleri yaratıyor. Yarımadayı uçak taşıyan bir gemi olarak görüyor. Kırım’da askeri havaalanları var. Burada başka birşey daha var. Rusya silah yönünden güçlü olduğunu dünyaya göstermeye ve kendince dünyayı korkutmaya çalışıyor.” dedi.

Kırım
Kırım Saati programı
REFAT ÇUBAROV
Ukrayna Anayasası
Bunlara da bakın: