KTMM Başkanı Refat Çubarov'dan Ukrayna "Birlik Günü" mesajı

Güncel
_QHA Ankara
22 Ocak 2022, 21:04
_QHA Ankara
22 Ocak 2022, 21:04

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Birlik Günü münasebeti ile kutlama mesajı yayınladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya hesabından Ukrayna Birlik Günü vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı. KTMM Başkanı kutlama mesajında, işgal altındaki Kırım’ın özgürlüğüne tekrardan kavuşması için tüm çabaların sarf edildiğini dile getirerek Ukrayna’nun toprak bütünlüğü konusunda Kırım ve Ukrayna vatandaşlarını birlik ve beraberliğe davet etti.

KTMM Başkanı, “Ukrayna Birlik Günü bayramı, bugünün koşullarını dikkate aldığımızda bu bir bayram değil. Bu gün, işgalci Rusya’nın Kırım’ı ve Donbas’ın bir kısmını işgal etmesiyle, ihlal edilen Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için tüm çabalarımızın seferber edildiği bir gündür.” diye kaydetti.

Ayrıca Çubarov, 20’nci yüzyılda Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaşan ve şimdi ülkeyi Rus saldırganlığından koruyan herkese minnettarlığını dile getirdi. Çubarov, işgal altındaki yarımadada bulunan Kırım Tatarları ve Ukraynalılara da desteğini ifade ederej Kırım’ı kurtarmak için mümkün olan her şeyin yapıldığına dair güvence verdi.

UKRAYNA BİRLİK GÜNÜ: 22 OCAK

Ukrayna’da bugün Ukrayna Birlik Günü kutlanıyor. Ukrayna Birlik Günü (Den Sobornosti), 1918’de kurulan Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UNR) ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı topraklarda kurulan Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (ZUNR) arasında aynı yılın aralık ayında Fastov şehrinde imzalanan ve “Zluka” (birleşme) olarak adlandırılan birlik anlaşmasının, 22 Ocak 1919’da Kıyiv’in Sofiyevskaya Meydanında beyan edilmesi anısına kutlanıyor.