KTMM Başkanı Refat Çubarov’dan Kurban Bayramı mesajı

Güncel
Manas
09 Temmuz 2022, 13:51
Manas
09 Temmuz 2022, 13:51

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kurban Bayramı vesilesi ile tebrik mesajı yayımladı. KTMM Başkanı Çubarov, “Kurban Bayram, dürüstlük, samimiyet, doğruluk, sabır, nezaket, adalet, cesaret, özveri, bağışlayıcılık, saf ve temizlik gibi İslam’ın en yüksek ahlaki niteliklerini gözlemlemeleri konusunda Müslümanları güçlendirir. ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kurban Bayramı vesilesi ile bugün sosyal medyada yayımladığı mesajda tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı kutladı.

Bu yıl Ukrayna’daki KırımTatarlarının savaş şartları altında Kurban Bayramını karşılamak zorunda kaldığına dikkat çeken KTMM Başkanı yayımladığı mesajda, gelecek bayramları Rus işgalinden kurtarılan Kırım’da ve Ukrayna’da kaydetme temennisini dile getirdi.

Çubarov mesajında şu ifadelere yer verdi:

“BU YIL BİRÇOK UKRAYNALI MÜSLÜMAN, HİÇ DE BAYRAM HAVASI TAŞIMAYAN KOŞULLARDA, ÇOK DA UZAKTA KURBAN BAYRAMI’NI KUTLAYACAKLAR”

Ukrayna’nın İslam’ı kabul eden değerli vatandaşları! Kıymetli yurttaşlar! Bugün ve sonraki günlerde dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, geleneksel inancın, fedakarlığın ve cömertliğin zaferi ile ilişkilendirilen Kurban Bayramı’nı kutlayacaklardır. Yüce Allah tarafından gönderilen Kurban Bayramı, dürüstlük, samimiyet, doğruluk, sabır, nezaket, adalet, cesaret, özveri, bağışlayıcılık, saflık gibi İslam’ın en yüksek ahlaki niteliklerine sahip olma konusunda Müslümanlara kuvvet verir.

Ukrayna toplumunun ve Ukrayna ümmetinin hayatı, 8 yılı aşkın bir süredir Ukrayna-Rusya savaşının gölgesinde kalmış, 24 Şubat 2022 sabahının erken saatlerinde ise o savaş, büyük füze saldırıları ve Ukrayna’nın şehir ile kasabalarının bombalanması yoluyla Ukrayna topraklarının tam ölçekli işgali girişimine dönüştü.

Bu yıl, birçok Ukraynalı Müslüman, hiç de bayram havası taşımayan koşullarda çok da uzakta Kurban Bayramı’nı kutlayacaklar. Örneğin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri ve Ukrayna’nın farklı bölgelerinde mücadele veren askerler, siperlerde, eğitim alanlarında, kontrol noktalarında bayramı karşılayacaklar. Birçok kadın ve çocukların yanı sıra yaşlı insanlar ise, savaştan dolayı terk etmek zorunda kaldıkları kendi evlerinden uzakta bu bayramı karşılayacaklar.

Ukrayna’nın en büyük Müslüman topluluğu olan yerli Kırım Tatar halkı, işgalci Rusların Kırım’ı işgali koşullarında ve şimdi de Herson ve ZaporiJjya bölgelerinin işgal altındaki topraklarında zulme maruz kalıyor. Kırım, Rusya’nın işgal altındaki şartlarda hayatına devam ediyor. Şimdi de Herson ve Zaporijjya bölgelerinin işgal altındaki topraklarında yerli Kırım Tatarların sayı bakımından, Ukrayna’daki en büyük Müslüman topluluğudur, öyle değil mi?

Bundan dolayı, yukarıdaki esasları dikkate alarak:

– Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müslüman askerlerine, Ukrayna Kara Savunma Kuvvetleri birimlerinin savaşçılarına Kurban Bayramı münasebeti ile tebriklerimizi iletiriz. Aynı zamanda, Ukrayna Cumhuriyetini Rus düşmandan korudukları için onlara en içten şükranlarımızı sunarız;

– Kırım Tatar siyasi tutsaklara, ailelerine, tüm yerli Kırım Tatar halkına, Kırım’a ve Ukrayna Cumhuriyeti’ne bağlılıklarından dolayı desteğimizi sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdüreceğiz;

– Dünyanın farklı ülkelerindeki Kırım Tatar diasporasının sivil toplum teşkilatlarına Ukraynalı sığınmacıları kabul etmede sağladıkları yardım için teşekkür ederiz.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) adına ve şahsım adına, İslam’ın en önemli ve en saygın bayramlarının biri olan Kurban Bayramı münasebeti ile hepinizi tüm samimiyetimle kutluyorum! Yüce Allah lütfuyla herkesi bağışlasın!