KTMM Başkanı Refat Çubarov, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2021, 13:36
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2021, 13:36

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıl dönümü münasebetiyle bir tebrik mesajı yayımladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıl dönümünde tebrik mesajı yayımladı. Çubarov, 23 Nisan 2021’de sosyal medya üzerinden yayımladığı mesajında, Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsı adına, Türkiye halkının Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutladığını bildirdi.

Çubarov’un 23 Nisan mesajının tam metni şöyle:

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’UN 23 NİSAN MESAJI

Türkiye’de 23 Nisan 2021 tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanmaktadır. Milli egemenliğin ilan edildiği gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk şunu vurgulamıştı: ‘Milletin geleceği çocuklukta yatıyor!’ Bu nedenle, tüm dünyada yaşayan çocuklara adanan Çocuk Bayramı’nın Ulusal Egemenlik Günü ile birlikte aynı gün kutlanmasına karar verildi.

Geleneksel olarak dost ve kardeş Türk halkı tarafından bu özel günün kutlanması, devlet adamları ve sivil toplum örgütleri, kültür ve sanat sektörlerinin temsilcilerinin yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanından ve hemen hemen dünyanın her yerinden çok sayıda çocuğun katılımıyla kitlesel etkinlikler, konserler, toplantılar, halk şenlikleri, mitingler v.s. gibi düzenlemeleri içeren etkinlikler ile geçer.

Ancak bu yıl maalesef belirli ofjektif sebeplerden dolayı, birçok ülkede de olduğu gibi, Türkiye’de koronavirüsün yayılmasını önlemek için kitlesel kutlama ve çeşitli konserlerden vazgeçildi.

Fakat bu yılki zorunlu koronavirüs kısıtlamaları bile, misafirperver Türkiye’de doğan ve Ukrayna ile onun ayrılmaz parçası olan Kırım’da da dahil olmak üzere farklı kıtalarda ve farklı ülkelerde yaşayan yüzbinlerce yetişkin ve çocuğu birleştiren dostluklarını ve sıcak ilişkilerini engelleyemiyor.

İşbu güzel bir vesile ile, Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsım adına, Türkiye Cumhuriyeti toplumunun Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyor ve başta çocuklar olmak üzere herkese barış, aile sıcaklığı ve rahatlığı, dileklerin tutulması ve düşüncelerin gerçekleştirilmesini diliyorum.”