KTMM Başkanı Çubarov'dan, yeni Başbakan Şmıgal'ın açıklamalarına sert tepki!

06 Mart 2020, 20:58

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın yeni Başbakanı Denis Şmıgal’ın, Rus işgali altındaki Kırım’a su tedariki konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

Çubarov, yeni Başbakan Şmıgal’ın yaptığı skandal açıklamasını, işgali kabul etmeyen ve Ukrayna devletine sadık kalan insanların sırtına vurulan sinsi bir darbe olarak nitelendirdi.

Çubarov konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rus işgalciler tarafından Kırım Tatarları ve etnik Ukrainlere yönelik baskı ve takibatın artırılması ışığında, Ukrayna’nın yeni Başbakanı Denis Şmıgal’in seslendirdiği, geçici olarak işgal edilen Kırım’a Kuzey Kırım Kanalı’ndan su sağlama olasılığına ilişkin skandal açıklaması, aslında Kırım’ın işgalini kabul etmeyen ve Ukrayna devletine sadık kalanların sırtına sinsi bir darbe oldu.

“ENDİŞE GİBİ İDDİA EDİLEN BU TÜR GİRİŞİMLER KABUL EDİLEMEZ”

Başbakan Denis Şmıgal’in daha sonra sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamasının durumu değiştirmediğini kaydeden Çubarov, “Son zamanları ayrı Ukrayna politikacıları ve yetkilileri tarafından Kırım konusunda yapılan bir dizi yenilgiyi kabullenen demeçler, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kenti de dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmakta. Ukrayna’ya destek vermeyi amaçlayan uluslararası kurumları ve uluslararası ortaklarımızı yanlış yönlendiriyor. Bununla birlikte, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşları için endişe gibi iddia edilen bu tür ‘girişimler’ kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

“RUSLARA VERİLECEK İMTİYAZ KIRIM’DAKİ YEREL HALKA BASKIYI ARTIRACAK”

Çubarov, Rusya’ya verilen herhangi bir imtiyaz sonucunda Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına ve Ukrainlere baskının artacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Aslında, Ukrayna veya uluslararası ortakları tarafından Rusya’ya herhangi bir imtiyaz/ödün /uzlaşma, Kremlin’in geçici olarak işgal edilen Kırım’da yaşayan Ukraynalı vatandaşlara, özellikle Kırım Tatar halkına karşı baskıcı politikalarını daha da güçlendiriyor.

Kuzey Kırım kanalından Kırım’a su tedarik edilmesi, Moskova’ya, işgal edilen Kırım’da Rus askeri varlığının genişletilmesi ve güçlendirilmesi, Kırım’ın yerel halkları olan Kırım Tatarları ve Ukrainlerin kazınması amacıyla işgal edilen yarımadanın, Rus vatandaşları tarafından sömürgeleştirilmesi için yeni yerleşim yerleri donatmasına neden olacaktır.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmak ve Ukrayna’nın devlet egemenliğini korumak için Ukrayna toplumunun maksimum seferberliğinin gerektiği bellidir. Hem Ukrayna’nın içinde, hem de uluslararası seviyede Kırım’ın işgalini kaldırma ve Ukrayna toprak bütünlüğünün en hızlı şekilde geri kazanılması için, Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Ukrayna Bakanlar Kurulunun yeni üyeleri ve tüm siyasi ve kamu kuruluşlarını, Kırım Tatar Milli Meclisi ile sürekli istişareler ve iletişim/irtibat için çağırıyor.”

Kırım
su tedariki sorunu
Ukrayna
Bunlara da bakın: