KTMM Başkanı Çubarov: Yaşar Yakış, Kremlin’in oyuncağına dönüştü

Haberler
Anife Bilal
22 Ekim 2020, 10:54
Anife Bilal
22 Ekim 2020, 10:54

Türkiye’nin eski Dışişleri Bakanlarından Yaşar Yakış, Ankara’nın, Moskova ile olan ilişkileri iyileştirmek için “Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanıması” gerektiğini ileri sürdü. FETÖ’nün yayın organlarında yazdığı gerekçesiyle Ak Parti’den ihraç edilen Yakış’ın, skandal açıklamalarını değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, ” Yakış, Kremlin’in deneyimli ellerinde bir oyuncak haline geldiği için üzgünüz” ifadesini kullandı.

Rus haber ajansı Lenta.ru’ya 20 Ekim 2020 tarihinde konuşan Yaşar Yakış, Türkiye’nin Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanıması durumunda Ankara ile Moskova arasındaki ilişkilerin iyileşeceğini iddia etti. Ayrıca Yakış, “Rus işgalinden sonra iki defa Kırım’a gittim ve Kırım Tatarlarının haklarının ihlal edildiğini görmedim.” iddiasında bulundu.

ÇUBAROV: TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A VERDİĞİ DESTEK İÇİN ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın küstah açıklamasını değerlendirerek, Yaşar Yakış’ın Kremlin’in oyuncağı haline geldiğini belirtti. Çubarov aynı zamanda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna ve Kırım Tatarlarına verdiği destek için de teşekkürlerini bildirdi.

Konuya ilişkin, sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov şu ifadeleri kullandı:

“Eski Türkiye Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış (18 Kasım 2002 – 14 Mart 2003), geçtiğimiz günlerde Kırım’ın, Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak tanınmasının, Ankara ile Moskova arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için gerekli bir koşul olduğunu açıkladı. O, kendi ifadesi ile ‘Kırım’ın Rusya ile yeniden birleşmesinden sonra’ yarımadada birden çok kez bulunduğunu ve Kırım Tatarlarının haklarının hiçbir şekilde ihlal edilmediğini şahsen gördüğünü iddia etmektedir.

Muhtemelen, 82 yaşındaki Yaşar Yakış’ın Rus Valdai Tartışma Kulübündeki uzun süreli üyeliği onu kendi ülkesinde Kremlin’in sözcüsü olarak hareket etmeye mecbur ediyor. Türkiye şüphesiz demokratik bir ülkedir ve her bir vatandaşı, görüşlerini özgürce ifade etme hakkı dahil olmak üzere, gerekli tüm hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu durumda biz ancak diplomat Yaşar Yakış’ın Kremlin’in deneyimli ellerinde bir oyuncak haline geldiği için üzülebiliriz.

Bu fırsatı değerlendirerek bir kere daha, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna Devletinin toprak bütünlüğüne verdiği tereddütsüz destek, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme girişimlerini tanımadığı ve Kırım Tatar halkına verdiği destek için şükranlarımızı sunuyoruz.”

YAŞAR YAKIŞ KİMDİR?

1938 yılında Düzce Akçakoca’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu ve aynı yıl Dışişleri Bakanlığındaki görevine başladı. İlk yurtdışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu Muavin Konsolosluğuna atanan Yakış, Lagos, Roma ve Şam büyükelçilikleri ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliği’nde de çeşitli görevler üstlendi. 1988 yılında TC Riyad Büyükelçiliği görevine atandı, sonra sırasıyla Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde TC Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığından emekli olmuş ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. 18 Kasım 2002 – 14 Mart 2003 tarihleri arasında Türkiye Dışişleri Bakanı görevini yaptı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman gazetesinde 27 Kasım 2015’te yazmaya başlayan Yakış, kurucusu olduğu AK Parti’den 28 Mart 2016’da ihraç edildi.