KTMM Başkanı Çubarov: Rus ordusunda askerlik yapmaya zorlanan gençlerin yüzde 20'si Kırım Tatarı

03 Şubat 2020, 11:05

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a kendi vatandaşlarını yerleştirdiğine ve Kırımlı gençleri Rus ordusunda askerlik yapmaya zorladığına dikkat çekti.

“ZORUNLU ASKERLİĞE ÇAĞRILANLARIN YÜZDE 20’Sİ KIRIM TATAR GENÇLERİ”

Ukrayna basınına konuşan Çubarov, “Rusya, gençleri zorla askere alarak Cenevre Sözleşmesinin savaş sırasında sivil halkı koruma ile ilgili maddesini ihlal ediyor. Sözleşmenin 51. maddesine göre, işgal edilen topraklarda yaşayan insanların, işgalci devletin ordusunda askerlik yapmaya zorlanması yasak… Her yıl zorunlu askerliğe yaklaşık 5 bin genç çağrılıyor. Bunların arasında Kırım Tatar gençleri de bulunuyor. Tahminlerimize göre Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılanların yüzde 20’si Kırım Tatar gençleridir.” açıklamasını yaptı.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’A 140 BİN RUSYA VATANDAŞI YERLEŞTİRİLDİ

Bunun dışında KTMM Başkanı Çubarov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunu da hatırlattı. Raporda, işgalci devlet Rusya’nın yarımadaya 140 bin Rus vatandaşı yerleştirdiği kaydediliyordu. Çubarov, bu rakamın eksik olduğunu belirterek Çubarov, “Bu rakam en az 4 veya 5 ile çarpılmalıdır. Ukrayna, yarımadayı kendi egemenliği altına aldığı zaman yeni bir nüfus yapısıyla karşı karşıya kalacaktır…Orada yasa dışı olarak yarımadaya taşınan insanlar yerleşmiş olacak. Rusya, yarımadaya kendi insanlarını yerleştirdi. Korku ve baskıyla ilk önce Kırım Tatarlarını hedef aldı. Ve Ukrayna vatandaşlarını yarımadayı terk etmeyi zorladı ve bu uygulamasına da devam ediyor.” diye konuştu.

İşgal Altındaki Kırım
REFAT ÇUBAROV
Rus baskısı
Zorunlu Askerlik
Bunlara da bakın: