KTMM Başkanı Çubarov: Rus işgaline karşı yürüyüş kampanyası, Kırım’da çok dikkat çekecek

Haberler
Elvina Khalilova
21 Şubat 2020, 15:28
Elvina Khalilova
21 Şubat 2020, 15:28

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 3 Mayıs 2020 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar aktivistleri tarafından düzenlenecek olan Rus işgaline karşı yürüyüş kampanyasının, işgal altındaki Kırım’da çok dikkat çekeceğini bildirdi. 

“KTMM, KIRIM’DAKİ İNSANLARI TEHLİKEYE ATMAK İSTEMİYOR”

Ukrayna basınına değerlendirmelerde bulunan Refat Çubarov, “Kırım’da şimdi Meclis üyelerimiz var, faaliyetimize milli hareket emektarlarımız da katılıyor. İşgal edilen Kırım’dan bu eyleme (Kırım Yürüyüşüne) onların nasıl katkıda bulunabileceğini müzakere ettik. Kırım Tatar Milli Meclisi, ‘eylemlere katılın’ diyerek, bu insanları tehlikeye atmak istemiyor. Ayrıca, bunu söyleyerek, silahlı işgalcilerle karşı karşıya gelmek de istemiyor. Ancak hazırladığımız kampanyalar Kırım’da çok dikkat çekecektir.” ifadelerini kullandı.

3 Mayıs 2020 tarihinde planlanan “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı: Onur Yürüyüşü” eylemine, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Ukrayna aktivistleri, Ukrayna milletvekilleri ve Avrupalı siyasetçiler de katkıda bulunacak. Uluslararası yürüyüş kampanyası çerçevesinde, Kırım idari sınırının geçilmesi planlanıyor.