KTMM Başkanı Çubarov, Rus işgaline karşı çıkan Kırımlı kadınları unutmamaya davet etti

Haberler
Anife Bilal
09 Mart 2021, 14:33
Anife Bilal
09 Mart 2021, 14:33

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 7 yıl önce Kırım’ın Rus işgaline karşı çıkan binlerce Kırımlı kadını hatırlattı. KTMM Başkanı, “Onlar görevini yerine getirerek dünyaya Rusya’nın Kırım’ı silah kullanarak ve Kırım sakinlerinin rızası olmadan işgal ettiğini gösterdiler.” ifadelerini kullandı.

Kırımlı kadınlar, 8 Mart 2014 tarihinde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ukrayna toprak bütünlüğüne destek vermek ve Rus silahlı kuvvetlerinin Kırım’dan geri çekilmesini talep etmek için Kırım çapında eylemler düzenledi. Eylemler, Kırım Tatar kadın örgütleri girişimi ve KTMM’nin desteğiyle düzenlendi. Kırım’ın çeşitli yerlerinde anayollar boyunca eylem düzenleyen kadınlar, Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarını açarak “Savaşa Hayır”, “Barış İstiyoruz” sloganları attı. 

ÇUBAROV, KIRIMLI KADINLARIN DİRENİŞİNİ HATIRLATTI

8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kırımlı kadınların 7 yıl önce düzenlediği eylemi hatırlatan KTMM Başkanı Çubarov, şu ifadeleri kullandı:

Ben hala, 8 Mart 2014 tarihinde, başlayan Rus işgali koşulları altında düzenlenen ve Kırım Tatar ayrıca diğer millet mensupları kadınların da yoğun katılım gösterdiği, bu toplu barışçıl eylemi, kadınların çocukları, aileleri, evleri için gerçek bir tehlike söz konusu olduğunda sergiledikleri özveri ve cesaretin çarpıcı bir örneği olarak görüyorum.

Bugün, 8 Mart vesilesiyle sosyal ağların ve televizyon kanallarının şenlikli programlar ve tebriklerle dolu olduğu bu günde binlerce Kırımlı kadını, onların çocukları ve ailelerini unutmayalım; 7 yıl önce onlar Kırım’ın her yerinde bulunan Rus zırhlı araçları ve tanklar karşısında pankartlar açtı.

Görevlerini o günkü koşullar altında yerine getirerek dünyaya Rusya’nın Kırım’ı silah kullanarak ve Kırım sakinlerinin rızası olmadan işgal ettiğini gösterdiler.”