KTMM Başkanı Çubarov: Kremlin, artık Belarus’a Kırım’ın ilhakını resmi olarak tanıttırana kadar durmayacak

Haberler
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 15:48
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 15:48

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Rus propaganda haber ajansı RİA’ya verdiği röportajda, Kırım’ın Rus toprağı olduğunu ileri sürdü. Belaruslu bakanın açıklamasını değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “Kremlin, bundan sonra Belarus’a Kırım’ın ilhakını resmi olarak tanıttırana kadar durmayacak.” dedi.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Rus propaganda haber ajansı RİA’ya verdiği röportajda, “Gerçek durumun farkındayız, gerçekte Kırım’ın Rusya’nın toprağı olduğunu anlıyoruz” ifadesini kullandı. KTMM Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bakanın skandal açıklamasına tepki gösterdi.

Bundan sonraki süreçte, Rusya’nın Belarus’a resmi olarak Kırım’ın ilhakını tanıttırmak için baskı uygulayacağını belirten Çubarov, “Açıkça görülüyor ki, artık Kremlin, Belarus halkı üzerindeki gücü yalnızca Moskova’nın desteği sayesinde sürdüren Lukaşenko’dan, resmi olarak, Kırım’ı ‘Rus toprağı’ olarak kabul etmesini elde edene kadar durmayacak. Bana göre, gittikçe daha çok kapana kısılmış bir hayvana benzeyen Lukaşenko, şimdilik bağımsız olan, Belarus’un resmi olarak Kırım’ı ‘Rus toprağı’ olarak tanıdıktan sonra, hiçbir şeyin Rusya’yı Belarus’u nihai olarak ele geçirmekten alıkoyamayacağını anlıyor.” ifadeleri kullandı.

Ayrıca Çubarov, Rusya’nın Ukrayna ve uluslararası topluma karşı sergilediği saldırganlığın giderek daha alaycı hale geldiğini ve ancak en radikal önlemlerle durdurulabileceğini vurguladı.

RUSYA-BELARUS BİRLİK DEVLETİ YÜKSEK KONSEYİ

5 Kasım 2021’de Akyar’da bulunan Putin’in video bağlantısı aracılığıyla Rusya-Belarus Birlik Devleti Yüksek Devlet Konseyi’ne katıldı. İki ülke arasında çok yönlü birlik anlaşması imzalandı. Putin ve Lukaşenko, ayrıca iki ülke arasında “Birlik Devleti Savaş Doktrini”ni de onayladı.

LUKAŞENKO’DAN KIRIM’IN İLHAKINI TANIMAYA DOĞRU İLK ADIM!

Konsey görüşmeleri sırasında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rus işgal altındaki Kırım’ı ziyaret etmek istediğini duyurdu.  Konsey öncesinde açıklama yapan KTMM Başkanı Çubarov, Putin’in işgal edilen Akyar’da bulunarak video bağlantısı aracılığıyla Rusya-Belarus Birlik Devleti Yüksek Devlet Konseyi’ne katılmasının, Kremlin tarafından Belarus’un “Kırım’ın yasa dışı ilhakı” tanıması olarak empoze edileceğine dikkat çekmişti.