KTMM Başkanı Çubarov, Kırım yürüyüşüne katılması gereken kişi sayısını açıkladı

17 Şubat 2020, 20:49

Asif Aliyev/ Kırım Haber Ajansı (QHA)/ Kıyiv

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının işgal edilen Kırım’a gerçekleştirmeyi planladığı, “Şiddete ve işgale karşı barış. Onur yürüyüşü” eylemine Avrupalı siyasetçiler ve sivil aktivistlerle birlikte en az 10- 15 bin Ukrayna vatandaşının katılması gerektiğini belirtti.

Çubarov, katılımın bu yoğunlukta olması durumunda Kırım’ın iade edilme süresi ve şekilleri konusuna ilişkin açık taleplerinin konuşulacağı uluslararası müzakere masasına oturmak zorunda kalacağını ifade etti.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Çubarov, eylemin ana amacının, uluslararası örgütleri Ukrayna’ya ait yarımadayı işgalden kurtarmak için yasal mekanizmaları bulmaya teşvik etmek olduğu belirtti. Bugüne kadar Rusya’nın işgalci ülke olarak tanımlandığı ve Rusya’ya Ukrayna topraklarından askeri güçleri geri çekme çağrısının yapıldığı 6 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararının kabul edildiğini hatırlatan Çubarov, “Ayrıca AGİT tarafından kabul edilmiş kararlar var. Bu kararlarda da Rusya’nın örgütün (BM) on ilkesini ihlal ettiği belirtiliyor.” dedi.

“KATILIMIN YOĞUNLUĞU RUSYA’YI MÜZAKERE MASASINA OTURMAYA ZORLAR”

Kırım yarımadasını işgalden kurtarma görevinin, Kırım’da ve Ukrayna’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının görevi olduğunu belirten Çubarov, “Yürüyüşe 10-15 bin Ukrayna vatandaşı, Avrupalı siyasetçiler, sivil aktivistler ve uluslararası örgütlerin temsilcileri de katılır Kırım’ın idari sınırında toplanırsa; Rusya’yı, Kırım’ı işgal etme yolları ve süreleri konularının konuşulduğu müzakere masasına oturmaya zorlar” diye konuştu.

“OLUŞACAK TEHLİKELİ DURUMLARDAN İŞGALCİLER SORUMLU OLACAKTIR”

Ukrayna vatandaşlarının Herson bölgesinden Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne yani Ukrayna toprağından Ukrayna toprağına yürüyeceklerini ifade eden Çubarov, Kırım’ın idari sınırını geçme sırasında oluşabilecek tehlikeli durumlardan sadece işgalcilerin sorumlu olacağını belirtti.

KTMM Başkanı, Rusların eylem katılımcılarına karşı kullanacağı tüm önlemlerin uluslararası hukuk çerçevesinde de dahil olmak üzere yasa dışı olacağını vurguladı.


Kırım'a yürüyüş
Kırım'ın idari sınırı
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: