KTMM Başkanı Çubarov: İsmail Safi ile yapılan röportaj, Rus propaganda medyasının provokasyonudur

20 Temmuz 2020, 12:52

Rus propaganda medyasının, Türkiye ile Ukrayna arasındaki dostluk ilişkilerini bozmaya yönelik çalışmaları hız kesmiyor. Son olarak, propaganda haber sitesi Lenta.ru’da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İsmail Safi ile yapılan röportaj yayımlandı. Röportajda, Safi’ye ait olduğu ileri sürülen cümleler tepkilere neden oldu.

RUS PROPAGANDA MEDYASINDAN PROVOKASYON!

İlgili röportajda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Üyesi Safi’nin güya şu ifadeleri kullandığı ileri sürüldü:

“Kırım’da Kırım Tatarları yaşıyor. Türk halkı onlarla çok eski tarihi bağlara sahip. Biz Türkiye olarak kardeş halkımız için barış ve refah istiyoruz. Kırım Tatar halkına bunları sağlayan ülkeyle iş birliği yapacağız. Biz ayrıca Rusya’nın bu konuda gösterdiği iyi niyetini ve çabalarını takdir ediyoruz.” 

İlgili haber: BM: Kırım’da insan hakları ihlalleri devam ediyor

KTMM BAŞKANI REFAT ÇUBAROV: AMAÇLARI PROVOKASYON YARATMAK

Rus propaganda haber sitesinde yayımlanan röportajı değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus haber sitesinin üst düzey Türk yetkilisi ile yaptığı röportajın “provokasyon” amacıyla hazırlandığını ifade etti.

KTMM Başkanı Çubarov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat 2020 Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı ortak basın toplantısında, “Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacağız. Kırım yarımadası dahil olmak üzere Ukrayna toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandığını hatırlattı.

İlgili Rus haber sitesinin daha önce de defalarca provokasyon amaçlı haberler hazırladığını belirten Çubarov, “Söz konusu durumun incelenmesi gerekiyordu… Tabii ki, biz Türkiye Cumhurbaşkanının yakın çevresinde yer alan, etkili ve deneyimli siyasetçi İsmail Safi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere Türk yetkililer tarafından sık sık dile getirilen Türkiye’nin resmi tutumundan önemli ölçüde farklılık gösterecek açıklamalarda bulunmayacağını göz önünde bulundurduk. Bundan dolayı KTMM, durumla ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısıyla (Dışişleri Bakanlığı girişimiyle), Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisiyle ve İsmail Safi Bey ile doğrudan görüştük. Kısaca anlatmak gerekirse; Rus basınına röportaj verilmemeli çünkü onlar mutlaka sözlerinizi çarpıtır. Bize yapılan açıklamalardan memnun kaldık.” diye kaydetti.

Refat Çubarov ayrıca, Türk tarafının konu ile ilgili resmi açıklama yapacağı konusundaki umutlarını dile getirdi.


İşgal Altındaki Kırım
İsmail Safi
Rus propagandası
Bunlara da bakın: