KTMM Başkanı Çubarov, Holodomor kurbanlarını andı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 18:41
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 18:41

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Çubarov, Holodomor Kurbanlarını Anma Günü mesajında “Toplu açlıklara kurban giden milyonlarca insanın anısına layık olalım” ifadelerinde bulundu.

Her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov anma mesajı paylaştı.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Çubarov“Ukrayna’da her yıl Kasım ayının dördüncü Cumartesi günü Holodomor’u Anma Günü kaydediliyor. Bu gün, 1932-1933 yıllarında Moskova tarafından işlenen Holodomor’un (suni açlık) sonucu korkunç acılar içinde ölen milyonlarca Ukraynalıyı saygıyla anıyoruz Bu gün ayrıca, 1921-1923 yıllarında Kırım’da, askeri komünizm eylemleri ve kırsal nüfusun elindeki gıdalara el konması sonucunda meydana gelen kıtlık nedeniyle çoğu Kırım Tatarı olmak üzere ölen 100 bin kişiyi de saygıyla anıyoruz. Ukrayna’ya karşı sorumlu olalım ve 1932-1933 Holodomor, 1921-1923 ve 1946-1947 toplu açlıklarına kurban giden milyonlarca insanın anısına layık olalım.” dedi.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.