KTMM Başkanı Çubarov: Fenerbahçe Futbol Kulübünün özür dileyeceğini umuyorum

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 12:28
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 12:28

Dinamo Kıyiv-Fenerbahçe maçında, Fenerbahçe tribünlerinden yapılan “Putin” tezahüratı tepkiler yağmaya devam ediyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Fenerbahçe taraftarlarının davranışı nedeniyle büyük utanç duyduğunu belirterek Fenerbahçe Kulübünün özür dilemesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan Fenerbahçe taraftarlarının davranışını kınayan Ukrayna Dışişleri Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Türk taraftarlarına kazananın tarafında olmaya tavsiye ediyoruz” dedi.

Türkiye temsilcisi Fenerbahçe ile Ukrayna temsilcisi Dinamo Kıyiv’in dün İstanbul’da gerçekleştirilen futbol karşılaşmasında Fenerbahçe taraftarlarının, 5 aydır Ukrayna’ya füze ve bomba atarak sivilleri öldürmeye devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ismiyle tezahürat yapması yoğun tepkilere neden oldu. 

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya üzerinden konuya dair yaptığı açıklamada, “Dil, kültür, inançtan bana yakın bir ülkenin vatandaşları tarafından yapılan utanmazlıktan dolayı üzerimde ağır utanç yükü hissediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Fenerbahce taraftarının “Putin” tezahüratını atmasının Türkiye’nin irtibatını zayıflamaya yönelik siyasi spekülasyonlarına yol açacağına dikkat çeken Çubarov, “Türklerin Ukraynalılara duyduğu ve 24 Şubat 2022’tan sonra önemli ölçüde artan saygıyı ve sempatisini biliyorum. Fenerbahçe Futbol Kulübü yönetiminin ve taraftar örgütlerinin, Şubat 2014’ten beri Rus saldırganlığına karşı koyan Ukraynalıların duygularını inceltilmesi için özür dileyeceklerinin umuyorum.” diye belirtti.

UKRAYNA DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Fenerbahçe taraftarlarını kınayarak, “Ukrayna, Vladimir Putin’i Türk futbol sahasında 2-1 skoru ile kazandı. Türkiye’de darbe yediler, Ukrayna’da da darbe yerler. Türk taraftarlarına kazananın tarafında durmaya tavsiye ediyoruz.” dedi.