KTMM Başkanı Çubarov, esir değişimine katılacak olan siyasi tutsakların sayısını açıkladı

27 Ocak 2020, 22:21

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşmesi planlanan esir değişimine ilişkin Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulundu.

KTMM Başkanı Çubarov, esir değişimi listesinde hem işgal altındaki Kırım’da hem de Rusya’daki tutukevlerinde bulunan 112 Kırım Tatarı ve Ukrain siyasi tutsağın bulunduğunu bildirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov’un açıklaması şu şekilde:

Ukrayna tarafından hazırlanan listede 112 kişi var. Bunların büyük çoğunluğu Kırım Tatarı. Tabii, bu liste Rusya ve Ukrayna arasında tartışılacaktır. Listeye girenler işgalciler tarafından baskı ve zulüm gördü. Bunlardan 36 kişiye mahkeme kararı duyuruldu. Bu kişiler, Rusya cezaevlerinde bulunuyor. Ayrıca, bu listede denetimli serbestlik alan 15 kişi de var. Onlar hapiste olmasa da, özgürlükleri çok sınırlı. Kalanlar ise mahkeme öncesi gözaltı merkezinde alıkonulmuş durumda ve onların mahkemeleri hala devam ediyor.

Öte yandan, KTMM Başkanı Çubarov listenin sürekli güncellendiğini ve değiştiğini bildirdi. Listede bir kaç gün önce 114 kişinin bulunduğunu kaydeden Çubarov, siyasi tutsaklar Rüstem Vaitov ve Nuri Primov’un hapis cezalarının sona ermesi nedeniyle serbest bırakılmasının ardından bu sayının 112’ye düştüğünü bildirdi. 

Esir değişiminin gerçekleşeceği tarihe ilişkin herhangi bir yorum yapmayan KTMM Başkanı Çubarov, “Putin her şeyden önce kendi faydasını bulmak istiyor. Eğer değişim, Normandiya Formatı gibi bir görüşme öncesi yapılırsa demek ki Putin, bu görüşmede onun için verimli olanları isteyecek.” dedi. 

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı, yaptırımlar konusunda da fikirlerini belirtti. Kırım’ın işgali ve yaşanan insan hakları ihlalleri için Rusya’ya karşı yaptırımların artırılmasının, Kremlin esirlerinin serbest bırakılmasında önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Çubarov, bu konuyla ilgili de, “Yaptırımlar artırılmazsa, Rusya adalet prensiplerine hiçbir zaman dönmeyecektir ve cezasından kaçmayı devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: