KTMM Başkanı Çubarov'dan yurt dışındaki Ukraynalıların korunması çağrısı

25 Şubat 2020, 00:04

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna vatandaşı olup yurt dışında bulunan ve zor durumlarda olan insanların korunması çağrısında bulundu. Ayrıca Çubarov, Ukrayna devletinin, Kırım’daki işgalin sona ermesi ve toprak bütünlüğünü sağlaması konusunda çabaları yılmadan devam etmesi gerektiğini vurguladı.

KTMM Başkanı Çubarov şu ifadeleri kullandı:

“Farklı yaşam koşulları ve nedenlerden dolayı yüz binlerce Ukrayna vatandaşı yurt dışında yaşıyor. Bu Ukrayna vatandaşlarının, her zaman kendi devletlerinin korunması altında olduklarını bilmeleri gerekiyor.”

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN UKRAYNA’NIN KENDİ VATANDAŞLARINI KORUMASI ÇAĞRISI

Refat Çubarov, Kırım Tatar halkının yıllar boyunca sürgünde yaşadığını ve onları koruyacak hiç kimsenin olmadığını ve çok acı durumlara maruz kaldıklarını kaydetti. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, bu durumların tekrarlanmaması için Ukrayna devletinin kendi vatandaşlarını koruması gerektiğini ifade etti.. Çubarov, konuyla ilgili açıklamasında, “Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna devletinin, Çin’den yayılan koronavirüsün etkili olduğu yerlerde bulunan Ukraynalıların tahliyesini amaçlayan faaliyetlerini destekliyor.” ifadelerini kullandı. 

“KIRIM UKRAYNA’NINDIR”

Öte yandan, KTMM Başkanı Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Ukrayna’ya geri dönmesi için çabaların artması gerektiğini ifade etti. KTMM Başkanı Refat Çubarov şunları kaydetti:

“Maydan’daki trajik olaylara ve Kırım’ın işgaline neden olan Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı saldırganlığının 6. yıl dönümünde Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna’nın tüm siyasi güçlerini ve Ukrayna’nın sivil toplumunu, ülkenin toprak bütünlüğünü geri kazanmaya ve Kırım’da Ukrayna’nın egemenliğini yeniden tesis etmeye çağırıyor. Kırım Ukrayna’nındır.”

İşgal Altındaki Kırım
REFAT ÇUBAROV
Ukrayna
Bunlara da bakın: