KTMM Başkanı Çubarov'dan sözde seçimlere katılmayan Kırımlılara teşekkür

09 Eylül 2019, 09:57

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan pek çok insanın, işgalci yönetimin organize ettiği sözde yerel seçimleri boykot ettiğini bildirdi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, Kremlin yönetiminin sözde seçimlere katılım oranının yüksek olmasını sağlamak için büyük çabalar ve paralar harcadığını belirterek, “Moskova ne kadar kendini zorlasa da, geçici olarak işgal edilen Kırım sakinlerinin büyük bir çoğunluğu Rus işgalciler tarafından düzenlenen yasa dışı seçimleri boykot etti.” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı işgal edilen Kırım’daki sözde seçimleri her zaman boykot eden Kırım Tatarları ve Ukrainlere bu sene ayrıca, “beş yıl önce Kırım meydanlarında Rus bayrağını sallayanların” da katıldığını vurguladı.

Dün akşam saat 18.00 itibariyle seçimlere katılım oranının yüzde 28,28 olduğunu kaydeden Çubarov, “Geçici olarak işgal edilen Kırım’da onurunu korumaya, toprağına ve Ukrayna devletine sadık kalmaya devam eden herkese minnettarız.” ifadelerini kullandı.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

İşgal edilen Kırım’da 8 Eylül 2019’da işgalci yönetim tarafından düzenlenen yasa dışı sözde Parlamento seçimleri ve sözde yerel seçimler düzenlendi. Dün akşam saat 18.00’de Sivastopol’ün sözde seçim komisyonu katılım oranının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

Kırım’ın sözde Parlamento seçimleri katılım oranı yüzde 28,03’tü. Bu oran 2014 yılındaki katılım oranından yüzde 17 daha az.

Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
sözde seçimler
Bunlara da bakın: