KTMM Başkanı Çubarov'dan müzakerelerdeki Kırım'ın statüsüyle ilgili konuya dair açıklama!

Haberler
Manas
03 Nisan 2022, 17:15
Manas
03 Nisan 2022, 17:15

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna heyetinin Kırım önerisi hakkında kendi görüşünü bildirdi. Çubarov, Ukrayna müzakere heyetinin tekliflerinde Rus tarafına taviz vermemek ve üsluba bağlı kalmamak için mümkün olduğunca dikkatli olunması çağrısında bulundu. 

İşgalci Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes müzakerelerinin İstanbul ayağında, taraflar birçok konuda ılımlı tavır sergilerken, güvenlik garantileri konusunda anlaşamamışlardı. Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın, işgali altındaki Kırım’ın statüsü konusunda Ukrayna ile müzakere yapmayacağını ileri sürmüştü. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov,  söz konusu müzakere ile ilgili Ukrayna delegasyonunun üyelerinin “bir şey teslim etmeyi” planladıklarına inanmadığını bildirdi. Çubarov, 3 Mart 2022 tarihinde Kırım’ın statüsünü müzakere etme ihtiyacına katılmadığını çünkü, Ukrayna Anayasasında ve yüzlerce uluslararası kanunda tanımlandığını dile getirdi.

Ukrayna Krizinde Kırım Tatarları Faktörü - Liaisian Şahin - biamag

“ULUSLARARASI TOPLUM İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARIN UKRAYNA’YA GERİ VERİLMESİNİ TALEP ETMELİ”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım’ın kurtuluşunun askeri yoldan kan dökerek gerçekleşmemesi gerektiğini belirterek, “Rusya zayıflayacak ve tüm uluslararası toplum, işgal altındaki toprakların Ukrayna’ya geri verilmesini talep etmeli.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Çubarov, Ukrayna delegasyonu üyelerinin “bir şey teslim etmeyi” planladıklarına inanmadığına dikkat çekerek, “Bence, müzakere esnasında belirli terimleri dikkatsizce kullandılar.” ifadesine yer verdi.