KTMM Başkanı Çubarov'dan, Kırımoğlu'nun 78. yaş günü için tebrik mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
13 Kasım 2021, 10:29
Mehmet Berk Yaltırık
13 Kasım 2021, 10:29

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 78’inci yaş gününü tebrik etti. Çubarov, paylaştığı kutlama mesajında, “İnşallah, bundan sonraki doğum günlerini Rus işgalcilerinden kurtarılan Kırım’da hep beraber kutlayacağız!” diye kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 78’inci yaş gününü tebrik etti.

Çubarov, 12 Kasım 2021’de sosyal medya üzerinden paylaştığı Ukraince ve Türkçe kutlama mesajında, Kırımoğlu için doğum günü tebriklerini Covid-19 tebrikleri kapsamında sosyal medyadan gönderme çağrısında bulunurken, bundan sonraki doğum günlerini Rusya’nın işgalinden kurtarılmış Kırım’da hep birlikte kutlama temennisini dile getirdi.

KTMM Başkanı Çubarov’un mesajının tam metni şöyle:

“İNŞALLAH BUNDAN SONRAKİ DOĞUM GÜNLERİNİ RUS İŞGALCİLERİNDEN KURTARILAN KIRIM’DA HEP BERABER KUTLAYACAĞIZ!”

“Sevgili arkadaşlar! 13 Kasım tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Cemilev’in (Kırımoğlu) doğum günü kutlanacaktır. Genellikle Rusların Kırım’ı işgalinden önce Bahçesaray’da o günün sabahı, arkadaşları, akrabaları ile dostlarının Mustafa Ağa’nın evinde toplanmasıyla başlar ve her birine Mustafa Ağa bizzat mis kokulu bir kahve ikram ederdi. Öğleye doğru, doğum günü münasebeti ile Mustafa Ağa’yı tebrik etmek isteyen insanlardan oluşan gruplar, o gün özellikle bambaşka bir havanın hüküm sürdüğü Simferopol’e (Akmescit), yani Kırım Tatar Milli Meclisi’nin (KTMM) Ofisine akın ederdi. Ne yazık ki, son 7 yıldır birçoğumuz gibi, Mustafa Ağa da, Rusya Federasyonu’nun geçici olarak işgal ettiği Kırım topraklarında yaşama fırsatından mahrum kaldı. Mustafa Ağa ise insanlarla iletişimde, şu anda yaşadığı Kıyiv’de sadece kendi doğum gününde değil, her zaman maksimum açıklığı koruyor. Ancak bu yıl şahsen ben, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri olan meslektaşlarımla birlikte sizden, değerli arkadaşlar, bu yıl 13 Kasım Günü, Mustafa Ağamız’a hitaben olan tebrikleriniz konusunda kendinizi sadece sanal ortamda gönderilen kutlama mesajları ile sınırlamanızı çok ama çok rica ederim. Bu yöndeki ricamın sebebi, hepimizin COVID-19 pandemisi yüzünden birçok kısıtlamaya uymak zorunda kaldığımız bir durumla sınırlı değil. Aynı zamanda onun sebebi şu ki, Mustafa Ağa ve aile mensupları, geçtiğimiz günlerde geçirdikleri bu ciddi hastalıktan daha yeni iyileşmeye başlamışlardı. Saygılı Mustafa Ağa’nın aşılı olduğunu ve bu sayede hastalığı sorunsuz atlattığını belirtmek isteriz. Böylece, Mustafa Ağa için doğum günü vesilesiyle kendisine nazik tebrik mesajlarınızı gönderebileceğiniz tüm sosyal ağlara sahipsiniz. Biz ise, sosyal ağlarda yayınlanacak olan tüm doğum günü kutlama mesajlarınızın, Saygılı Mustafa Ağa’nın ta kendisine ulaştırılmasını sağlamaya çalışacağız. Bu nedenle, Sizin kendisine hitaben tebrik mesajlarınızı, lütfen, şu hashtag ile işaretleyiniz: #tebriklerMustafaKırımoğlu. Kendinizi ve sevdiklerinizi ‘COVID-19’ riskinden iyice koruyun.İnşallah, bundan sonraki doğum günlerini Rus işgalcilerinden kurtarılan Kırım’da hep beraber kutlayacağız!

KIRIM TATARLARININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU’NUN HAYATI

Kırım Tatar halkının efsanevi milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 13 Kasım 2021 tarihinde 78’inci yaşını doldurdu. Kırımoğlu, ömrünü adadığı Vatan Kırım mücadelesine aynı azim ve kararlılıkla devam ediyor.

Kırımoğlu, 13 Kasım 1943 tarihinde Kırım’ın Bozköy köyünde dünyaya geldi. 18 Mayıs 1944 yılında bütün Kırım Tatarları gibi Kırım’dan Özbekistan’a sürgün edildi. Taşkent’te bir fabrikada çalışmaya başladı. 1969 yılında Kırımoğlu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) İnsan Hakları Koruma Grubu kurucularından biri oldu. Verdiği insan hakları mücadelesi için 15 yılını hapis ve sürgünlerde geçiren Kırımoğlu, 1970’li yıllarda kendisine karşı açılan bir davadan dolayı açlık grevi ilan etti. Kırımoğlu açlık grevini 9 ay devam ettirdi.

1986 yılında serbest bırakılan Kırımoğlu, 1989 yılında ailesi ile beraber Kırım’a döndü. 1991 yılının Haziran ayında, Kırım Tatar Milli Kurultayı toplandı. Ardından Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) kuruldu ve KTMM Başkanı olarak da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu seçildi. 1998 yılından bu yana Ukrayna milletvekilliği yapan Kırımoğlu, 2014-2019 yılları arasında Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevini yürüttü. Kırımoğlu, Ekim 1998’de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Kırım Tatarlarının barışçı mücadelesine katkısı nedeni ile Nansen Mülteci Ödülüne layık görüldü. Kırımoğlu bir grup batılı aydın ve bilim adamı tarafından 2011 Nobel Barış Ödülüne de aday gösterildi.

15 Nisan 2014 tarihinde de Kırım Tatarlarının Sovyet Yönetimi tarafından maruz bırakıldığı sürgünü sürekli gündemde tutan ve Ukrayna Parlamentosunda Kırım Tatarlarının temsilciliğini yapan Kırımoğlu’na, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhuriyet Nişanı tevcih edildi.

2014 yılında işgalci Rus yönetimi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar girişi yasakladı. Daha sonra, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Akmescit’in, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı, Rusya Ceza Kanunu’nun üç maddesi gerekçe gösterilerek dava açıldı.