KTMM Başkanı Çubarov'dan, Dünya Yerli Halklar Günü mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2021, 11:52
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2021, 11:52

KTMM Başkanı Çubarov, 9 Ağustos Dünya Yerli Halklar Günü vesilesi ile paylaştığı mesajında, Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi adına, dünya yerli halklarının bu uluslararası gününü tebrik etti.

Her yıl 9 Ağustos tarihinde Dünya Yerli Halklar Günü kutlanıyor. Bugün vesilesi ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, bir mesaj paylaştı.

Çubarov paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “9 Ağustos’ta Ukrayna ve Ukraynalılar, tüm dünyayla birlikte Dünya Yerli Halklarının Uluslararası Günü’nü kutluyor. Bu yıl, Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilen ‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ Ukrayna Yasası’nın yürürlüğe girmesi bağlamında Ukrayna’da ilk kez Uluslararası Dünya Yerli Halkları Günü’ne adanmış etkinlikler düzenlenecek. Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy tarafından başlatılan ‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ adlı Ukrayna Yasasından önce, 20 Mart 2014 tarihli Ukrayna Parlamentosu’nun 1140-VII numaralı ‘Ukrayna Parlamentosu’nun, Ukrayna devleti kapsamında Kırım Tatar halkının haklarının garantisine dair’ kararı, Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’ni desteklediğini ilan etti ve egemen ve bağımsız bir Ukrayna devletinin parçası olarak Kırım Tatar halkının devredilemez kendi kaderini tayin hakkının korunması ve gerçekleştirilmesi için garantilerini dile getirdi. Ukrayna, ‘Ukrayna Yerli Halklarına Dair’ yasası ile, yerli halkların kendi kaderini tayin etme, siyasi statülerinin kendi kaderini tayin etme, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerini Anayasal ve yasalara aykırı olmayan şekillerde özgürce kullanma haklarını tesis etti.”

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme girişimleri ve geçici işgal koşullarında Ukrayna devletinin, bu yasa ile Kırım’ın yerli halkları olarak Kırım Tatarlarını, Karayları ve Kırımçakları kabul etmesinin, Rus işgalcilere karşı çıkıp Ukrayna’ya sadık kalan Ukrayna vatandaşlarına manevi destek olarak nitelendiren Çubarov, Kırım Tatarlarının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi adına, Dünya Yerli Halklar Günü’nü kutladı.

Çubarov mesajında son olarak, “Kırım Tatar halkının meclisi, Ukrayna toplumunu birleştirmek ve uluslararası toplumu, Ukrayna’nın Rus işgali altındaki topraklarını kurtarmak ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde yeniden ihdas etmek için seferber etmek adına her türlü çabayı göstermeye devam edecektir.” dedi.

DÜNYA YERLİ HALKLAR GÜNÜ

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler teşkilatının kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor. İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı. UNESCO verilerine göre günümüzde dünyanın 70 ülkesinde, 5 binden fazla etnik dilde konuşan ve kültürel geleneklerine bağlı kalan yaklaşık 300 milyon yerli halk temsilcisi ikamet ediyor. Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da, bahsi geçen yerli halklardan biri.

KIRIM TATARLARINI UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI OLARAK TANIYAN KANUN 1 TEMMUZ 2021’DE KABUL EDİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, 18 Mayıs 2021 tarihinde, parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı, 1 Temmuz 2021’de düzenlenen olağanüstü oturumda onaylandı. Söz konusu yasa ile; Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu Partisi dışında Ukrayna Parlamentosu’ndaki tüm partiler yasaya destek vermişti. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.