KTMM Başkanı Çubarov'dan, Bulgaristan Cumhurbaşkanının Kırım hakkındaki sözlerine tepki

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 12:50
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 12:50

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın işgal ettiği Kırım için “Rus toprağı”(!) tabirini kullanan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’e tepki gösterdi. KTMM Başkanı, Radev’in özür dilemesini isteyerek “Bu skandal Bulgar toplumu tarafından çözülebilir” diye kaydetti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın sözde “Rusya’nın bir parçası olduğuna” yönelik açıklamasına, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov’dan cevap gecikmedi. KTMM Başkanı Çubarov, konuyla ilgili 19 Kasım 2021’de QHA’ya verdiği demeçte Radev’in özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Radev’in vatandaşları tarafından seçilmesine rağmen, Bulgaristan’ın parlamenter cumhuriyet olduğunu ve hükumet tarafından uygulanan kararların yasama organı tarafından onaylandığını kaydeden Çubarov, “Ülkenin parlamentosunda Avrupa değerlerini paylaşan ve Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarını koruyan bir iktidar koalisyonu var.” dedi.

Çubarov ayrıca Bulgaristan’ın, geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar’da (Sivastopol) insan haklarının durumuna ilişkin BM (Birleşmiş Milletler) karar taslağı başlatan 29 ülkeden biri olduğunu hatırlatarak, NATO ve AB (Avrupa Birliği) üyesi olarak Sofya’nın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleme yolunda ilerlediğini kaydetti.

ÇUBAROV: “BU SKANDAL BULGAR TOPLUMUNUN KENDİSİ TARAFINDAN ÇÖZÜLEBİLİR”

KTMM Başkanı beyanatında, “Kabul edilen tüm uluslararası kararlar, Kırım topraklarında faaliyet gösteren Rusya Federasyonu devlet kurumlarının ve yetkililerinin işgal makamları olduğunu açıkça göstermektedir. Bulgaristan’ın kendisi bu pozisyona oy verdi ve cumhurbaşkanı şimdi işgalcinin ele geçirdiği topraklar üzerindeki hakkını tanıyor. Bu skandal Bulgar toplumunun kendisi tarafından çözülebilir.” ifadesine yer verdi.

Çubarov, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli diplomatik adımları tam zamanında attığını, Bulgaristan’ın Ukrayna büyükelçisini çağırdığını ve ülke başkanının bu tür açıklamalarının kabul edilemez olduğunu da belirtti.

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI RADEV, KIRIM’A “RUS TOPRAĞI” DEDİ!

Bulgaristan’da 21 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılacak. Seçim öncesi, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve muhalif aday Anastas Gercikov, BNT ulusal televizyon kanalında yayınlanan tartışma programına katıldı. Dün yayımlanan tartışma sırasında,  muhalif aday Gercikov’un Kırım’a Ukrayna toprağı demesine karşılık olarak Radev, “Şu an Kırım Rus toprağı, öyle değil mi?” ifadesini kullandı.

BULGARİSTAN BÜYÜKELÇİSİ UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

Bulgaristan’ın mevcut Cumhurbaşkanı Radev’in sözlerini kınayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Büyükelçisi Kostadin Kojabashev’i bakanlığa çağırdı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Büyükelçiye Bulgaristan Cumhurbaşkanı tarafından bu tür açıklamaların yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirtilirken mevcut cumhurbaşkanının sözlerinin Sofya’nın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen resmi tutumuyla “kesinlikle uyuşmadığı” vurgulandı.

İKİNCİ TURA KALAN ADAYLAR BİRİ ESKİ ASKER, DİĞERİ REKTÖR

Bulgaristan’da Rusya yanlısı ve eski Komünist Partinin geleneğini sürdüren Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) desteğiyle aday olan Radev, halka “Sizinle Birlikteyiz” mesajı veriyor. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Radev, askeri eğitimini Bulgaristan’da ve ABD’de çeşitli akademilerde tamamladı. Evli ve iki çocuklu 58 yaşındaki savaş pilotu Radev İngilizce, Rusça ve Almanca biliyor.

Radev ile aynı yaşta olan Gercikov ise Sofya Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümünden mezun olduktan sonra Almanya ve Avusturya’da akademik kariyer yaptı. Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisinin desteğini alan Gercikov, seçimlere “Gerçekten Birleşik Olalım” sloganıyla katılıyor. Sofya Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Gercikov İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Latince biliyor.