KTMM Başkanı Çubarov 23 Şubat'ta yaşanan iki trajik olayı hatırlattı

23 Şubat 2020, 19:56

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 23 Şubat’ta yaşanan iki trajik olayı hatırlatarak KTMM adına Sovyet rejiminin kurbanlarını hatırlayan herkesle dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, “102 yıl önce, Akyar’da 23 Şubat 1918 tarihinde Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü, daha sonra Kırım Tatar milli marşı olan Ant Etkenmen şiirinin yazarı Numan Çelebicihan Bolşeviklerce kontrol edilen Karadeniz Filosu denizcileri tarafından vahşice öldürüldü.” diye bildirdi.

Bununla birlikte 1944 Çeçen ve İnguş halklarının Sürgünü de hatırlatan KTMM Başkanı, “76 yıl önce, 23 Şubat 1944 tarihinde SSCB’nin NKVD birlikleri Çeçen ve İnguş halkalarının anavatanlarından sürgününü başlattı. Farklı değerlendirmelere göre anavatanından 500 ila 600 bin Çeçen ve İnguş sürüldü. KTMM adına halkının tarihini hatırlayan ve Sovyet rejiminin milyonlarca masum kurbanının anısını koruyan, komşularının trajedisiyle empati kuran herkesle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyorum.” diye kaydetti.


Çeçen ve İnguş sürgünü
NUMAN ÇELEBİCİHAN
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: