KTMM Başkan Yardımcısı Ümerov'u mahkum eden sözde hakime suçlama yöneltildi

22 Ekim 2019, 18:42

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u mahkum eden sözde Akmescit Bölge Mahkemesinin sözde hakimine suçlama yöneltti.

Sözde hakimin Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin (uluslararası anlaşmalar çerçevesinde öngörülen savaş yasaları ve âdetlerinin ihlali) ihlal etmekle suçlandığı belirtildi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, “Mayıs-Eylül 2017’de ilgili hakim dava belgelerini incelerken sanığın tüm savunma haklarını ve araçlarını kullanma haklarını ihlal etti. Sonuçta sözde hakim 27 Eylül 2017 tarihinde sözde ‘kararını’ açıklayarak aktivisti Rusya Ceza Kanununun 280.1 maddesinin 2. fıkrası uyarınca (Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak) suçlu buldu.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi Rus işgalinden sonra işgalcilerle işbirliği yapan sözde hakim Yevgeniy Kulişov, 27 Eylül 2017 tarihinde İlmi Ümerov’u Rusya Ceza Kanunu’nun  280.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca suçlu bulunarak ona iki yıl hapis cezası vermiş ve internet dahil olmak üzere medya ve telekomünikasyon ağlarında konuşması ve yayın yapmaya ilişkin kamusal faaliyetlerde bulunmasını yasaklamıştı.

İlmi Ümerov
KIRIM SAVCILIĞI
Bunlara da bakın: