İşgalden bu yana Kırım'daki yaşamda neler değişti? Nariman Celal anlattı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Şubat 2021, 17:40
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Şubat 2021, 17:40

Kırım Haber Ajansının (QHA) hazırlayıp sunduğu QHA Özel Açık Oturumunda 26 Şubat 2021 tarihinde “Kırım’ın İşgali ve 26 Şubat Direnişi” konuşuldu. KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım’ın işgaline giden süreçteki olaylarda şahit olduklarını aktardı. Celal, işgalden bu yana geçen 7 yıllık süreçte Rus propagandası gölgesinde yaşayan Kırım’daki halkın çoğunluğunun, Kırım’ın özgürlüğüne kavuşacağı günü beklediğini kaydetti.

Kırım’ın İşgali ve 26 Şubat Direnişi 26 Şubat akşamı saat 21.00’de QHA Özel Açık Oturumunun Facebookcanlı yayınında konuşuldu. QHA Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın yayın konukları arasında yer alan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, 26 Şubat’taki süreçte yaşanan olaylarda şahit olduklarını aktardı.

“KORKUNÇ, İLGİNÇ VE ŞÜPHELİ OLAYLAR YAŞANDI”

Kırım Parlamento binası etrafındaki mitinginşahitlerinden Nariman Celal, korkunç, ilginç ve şüpheli olayların yaşandığını belirterek, olaylarda polisin müdahalesiyle olağanüstü bir hareketliliğin başladığını anlattı. Mitingin sonlarına gelindiğinde bina içerisinde silahlı Rus askerlerinin karşılık vermek için emre hazır olduklarının bilgisini aldıklarını kaydetti. Celal, Kırım Tatarlarının miting alanından söz konusu maddenin görüşülmeyeceğinin mitingin katılımcılarına ilan edilmesi üzerine ayrıldıklarını söyledi. Bu açıklama üzerine galibiyet duygusu ile ayrıldıklarını ancak ertesi günün sabahına bambaşka bir kararla karşılaştıklarını kaydetti. Ertesi gün yeşil üniformalı Rus askerlerinin birçok idari ve parlamento binasını işgal ettiğini gördüklerini belirtti.

İŞGALDEN BU YANA KIRIM’DAKİ YAŞAMDA NELER DEĞİŞTİ?

Aynı zamanda programa Kırım’dan katılım sağlayan Celal, işgal başladığından bu yana Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının baskıyı nasıl hissettiğini ve 26 Şubat’tan bu yana yaşamın nasıl değiştiğini şöyle anlattı:

“Elbette büyük bir farklılıkvar. Rus propagandası kendisini gösteriyor ve Kırım Tatarları bunun gölgesinde kültürlerini yaşıyor olsalar da; en büyük fark halkımız özgürlüğün kıymetini daha iyi anlaması. Halkımızın menfaatine olan değerleri korumak, amacımıza ulaşmak için özgürlüğün ne kadar gerekli ve önemli olduğunu unutan vekiller bunun değerini yüz kat anladı. 7 yıllık süreçte liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu gibi Kırım’dan çıkarılan ve akıbeti hala belli olmayan Kırım Tatarları var. Bu atmosferde yaşayan halkımız, Kırım’ın azat olmasını istiyor. Sadece Kırım Tatarları değil başka halkların vekilleri de bunu istiyor ve bekliyor. Çoğunluğu yalanlarla dolu Rusya propagandasından dolayı Kırım’daçok sayıda insan, Kırım’ın özgürlüğüne kavuşmasını bekliyor. İşte bu yüzden gerek Türkiye’den gerek Ukrayna’dan herkes gerekli adımları atmaya borçlu.”