KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz: Rusya uluslararası kamuoyunu manipüle etmeye çalışıyor

03 Mart 2020, 13:33

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırımlı işbirlikçilerin güya Ukrayna’nın Kırım’a verdiği sözde “zararın” miktarını belirleme girişiminin, Kremlin’in uluslararası kamuoyunu manipüle etme hamlesi olduğunu vurguladı.

KIRIM’IN İŞGALCİ HÜKUMETİNDEN MİLYAR DOLARLIK ZARAR İDDİASI!

Kırım’ın işgalci hükumeti, yarımadanın Ukrayna’ya ait olduğu dönemde Kıyiv yönetimi tarafından yarımadanın uğradığı sözde “zararın” miktarını belirlediğini açıklamıştı. İşgalci yönetimin iddialarına göre, söz konusu zarar milyarlarca doları buluyor. Bununla birlikte işgalciler, 2014 yılından sonra Ukrayna’nın uyguladığı su, elektrik, ulaşım ve gıda ablukası sonucunda Kırım’a verilen zararın miktarının da hesaplanacağını ileri sürdüler.

ÇİYGÖZ: RUSYA GERÇEKLERİ ÇARPITMANIN YOLLARINI ARIYOR

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan KTMM Başkan Yardımcısı Ahmet Çiygöz, Rusya’nın elinde olan tüm yöntemlerle Ukrayna’yı itibarsızlaştırmaya çalıştığını belirterek, “Rusya, kendi halkı ve uluslararası toplum için gerçekleri bir şekilde çarpıtma yollarını arıyor. Ukrayna’yı rezil etmek için yalanlar uydurmaya çalışıyor. Dolandırıcılar ve sahtekarlar bu şekilde iş yapar… Onların bunu neden yaptığını bilmek ve buna karşı koyma mekanizmasını bir şekilde uygulamak gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİNDEN SONRA VERDİĞİ ZARARLARI HESAPLAMAMIZ GEREKİYOR”

Söz konusu manipülatif iddiaların, Ukrayna için bir tehdit oluşturmadığını ancak bu tür manipülatif ifadelerin tamamen göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çiygöz, “Kırım’ın kaynaklarının yok edilmemesi için Rusya’ya karşı davalar açmamız gerekiyor. Bizim için bunlar gerekli ve bunları halen yapıyoruz. Rusya’nın Kırım’ın işgalinden sonra yarımadaya verdiği ekonomik, ekolojik, sosyal, kültür ve diğer alanlardaki zararlarını hesaplamamız gerekiyor.” dedi.

Ayrıca KTMM Başkan Yardımcısı, işgalci yönetimin yasa dışı oluşturduğu sözde “kolluk kuvvetleri” ve “yargı” organlarının, özellikle Rus işgaline karşı çıkan Kırımlılara yönelik işlediği siyasi güdümlü suçları da soruşturmaya devam etmek gerektiğinin altını çizdi. Çiygöz, Ukrayna’nın bu yöndeki başarılı eylemlerinin, Kremlin’in sinirlerini bozduğunu kaydetti.

İŞGALCİLERİN UKRAYNA’NIN EYLEMLERİNE KARŞI KÜSTAH HAMLELERİ!

Örneğin, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, geçen hafta işgalciler tarafından Kırım Tatarlarına karşı baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde “26 Şubat davası” çerçevesinde çalışan 25 sözde hakim, savcı ve soruşturma görevlisine karşı dava açtığını bildirmişti. Buna karşılık olarak Rusya Soruşturma Komitesi de, 2 Mart 2020 tarihinde, güya suçsuz Rusya vatandaşlarına karşı “yasa dışı” dava açıldığını iddia ederek, Ukrayna Ulusal Polisi ve Savcılık görevlilerine yönelik soruşturma başlatmıştı.

İşbirlikçi Tsekov’un 27 Şubat’ı güya “Kırım’ı Ukrayna işgalinden kurtarma günü” olarak ilan etme teklifi de Ukrayna’nın eylemlerine yanıt verme girişimlerinden biri olarak adlandırıldı. Bu konuyu da yorumlayan Çiygöz, bu sözde teklifin, Ukrayna’da “Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Gününün”resmi bir gün olarak ilan edilmesine karşılık olduğunu kaydetti.

Çiygöz, “Bu bir saçmalık. Ne ‘Ukrayna işgali’? Kırım, Sovyetler Birliği zamanında ve daha sonra SSCB’nin dağılmasından sonra Ukrayna’nın bir parçasıydı.”  ifadelerini kullandı.

KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım’ın hem Sovyetler döneminde hem de Ukrayna’nın bağımsızlık kazanmasından sonra, Ukrayna’ya tamamen yasal ve meşru olarak bağlı kaldığını ve bunun tüm hukuki normlarda belirtildiğini vurguladı.


Ahtem Çiygöz
işgalci Rusya
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: