KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz: Kırım'ın kurtuluşu için, Ukrayna'nın duruşunu güçlendirmek zorundayız

Haberler
Feride Useinova
22 Şubat 2020, 14:08
Feride Useinova
22 Şubat 2020, 14:08

KTMM Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz Kırım’ın işgalden kurtulması için Kırım Tatar halkının milli özerklik hakkının tanınması çerçevesinde Ukrayna Anayasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Parlamentosunda görüşlerini ifade eden Ahtem Çiygöz, “6 yıl önce bugünlerde Rus askerleri işgal sürecini başlatmıştı. Kırım’ın hükumeti, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için anayasal yükümlülükleri yerine getirmeye hazır değildi ve hükumet, çoğunlukla Rusya’yı destekleyenlerden oluşuyordu” dedi.

Ahtem Çiygöz, “Kırım, 23 yıl boyunca Ukrayna tarafından kontrol edildi ancak Ukrayna, Kırım’da kendi politikalarını gerçekleştirmiyordu. Özel hizmetler, yargı ve yerel yönetimler ve çoğu kurum Rusya’yı destekleyenlerden oluşuyordu. Hükumet, bugün de olduğu gibi yerli Kırım Tatar halkının siyasi haklarına saygı göstermiyordu. Bunların her biri, Rusya’nın Kırım’ı işgaline yol açan faktörlerdi.” değerlendirmesinde bulundu.

KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz, işgale karşı direnişin olduğu dönemde, Kırım Tatarları ve diğer Ukrayna vatandaşlarının, hep bir ağızdan “Putin, defol! Sizi çağırmadık!” sloganları atmasının da, Rusya’nın işgali meşrulaştırmaya yönelik propagandasını yıktığını ifade etti.

“BUGÜN KIRIM’IN KURTULUŞU İÇİN UKRAYNA’NIN DURUŞUNU GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Çiygöz, “Bugün Kırımlı vatandaşlarımız, Ukrayna toplumunun bir parçası olmak istiyor ve işgalci Rusya’yı kabul etmiyor. Buna karşı işgalciler, vatandaşlarımıza yönelik korkunç baskılar uyguluyor. Ve Kırım Tatar halkı ise, özel bir baskı altında. Bugün biz, Kırım’ın kurtuluşu konusunda Ukrayna’nın duruşunu güçlendirmek zorundayız. Buna yönelik de, Kırım Tatar halkının milli ve bölgesel özerkliği hakkının tanınması üzerine Ukrayna Anayasası’nda değişiklik yapılması gerek.” değerlendirmesinde bulundu.