KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz: İşgal edilen Kırım’a su tedariki bir provokasyondur

07 Şubat 2020, 10:57

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, işgal edilen Kırım’a Ukrayna tarafından su tedariki hakkındaki tüm haberlerin provokasyon olduğunu bildirdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz, basına yansıyan haberlerin bir provokasyon olduğunu ifade ederek, Rusya’nın işgali devam ettikçe Ukrayna’nın Kırım’a su tedarikini sağlamayacağını kaydetti. Ayrıca, Ukrayna Milletvekili Çiygöz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile siyasi mahkumların değişimi üzerine yapılan görüşmelerde de su meselesinin, Rusya tarafından bir “demagoji” aracı olarak kullanılabileceğinden de endişe ettiğini bildirdi.

KIRIMOĞLU’NDAN KIRIM’A SU TEDARİKİNE TEPKİ

Daha önce Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kuzey Kırım Kanalından işgal edilen Kırım’a su tedarik edilmesi planının, işgalden sonra başlatılan yaptırımları ihlal edeceğini bildirmişti.

Krım.Realii haber sitesine röportaj veren Kırımoğlu, “Batılı ülkelere, saldırgan ülke Rusya’ya yaptırım uygulaması için çağrıda bulunduk. Çok şükür, yaptırımlar uygulandı. Yeterli olmasa da, uygulandı. Bizim açımızdan Kırım’la yapılan ticaret, yaptırımların bir ihlalidir. Bütçesini artırmak isteyen işgalciler, bu sistemi bozmak istiyor. Ve Kırım’a su tedariki gerçekleştirmek yaptırımların ihlalidir” ifadelerini kullanmıştı. 

Kırım
su temini
Ukrayna